Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/02/Zespol-Hanna.jpg Solidarność i wsparcie dla naszych sąsiadów. NCK organizuje Dzień ukraiński

Solidarność i wsparcie dla naszych sąsiadów. NCK organizuje Dzień ukraiński

Koncert polsko-ukraińskiego zespołu „Hanna”. Mat. prasowy festiwalu Metropolia jest Okey
21.02.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
21.02.2023

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza w niedzielę, 26 lutego 2023 r. do wspólnego spędzenia czasu w ramach Dnia ukraińskiego. W harmonogramie wydarzeń zaplanowano salon poezji ukraińskiej Kseniyi Kysylychyn, warsztaty kreatywne dla dzieci oraz koncert radiowy polsko-ukraińskiej grupy muzycznej „Hanna”.

Rok temu życie wielu ludzi zmieniło się bezpowrotnie. Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zmieniła dotychczasowy porządek geopolityczny i zachwiała gospodarką wielu krajów, nie tylko europejskich. Dla obywateli Ukrainy zmieniło się wszystko, a życie wielu ludzi zostało zagrożone.

– W obawie przed działaniami wojennymi miliony Ukrainek i Ukraińców wyemigrowało z kraju. Większość z nich do najbliżej położonej Polski. Przyjęliśmy więc ich z ogromnym ciepłem, otwartością i zrozumieniem i funkcjonujemy wspólnie już cały rok. Razem uczymy się w szkołach, pracujemy, spędzamy czas wolny. Jednak wciąż trudno nam przyjąć do wiadomości, że za naszą wschodnią granicą dzieją się okrucieństwa, giną ludzie, bijąc się o wolność i niezależność. Nie mogliśmy pozostać na taką sytuację obojętni rok temu i nie możemy pozostać obojętni i dziś – mówi Marta Korga-Bistram, rzeczniczka prasowa Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Chcąc integrować się z naszymi sąsiadami oraz okazując im solidarność i wsparcie NCK organizuje Dzień ukraiński. W niedzielę, 26 lutego 2023 r. będzie można wspólnie spędzić czas z ukraińskimi rodzinami. Zaprezentowana zostanie również twórczość pochodzących z Ukrainy artystów. Będzie to czas dzielenia się refleksjami, obawami i nadziejami na dobrą przyszłość.

.

Harmonogram wydarzeń:

CCXXV Krakowski Salon Poezji w Gdańsku. Salon ukraiński

  • godz. 11.00
  • Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/3, Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

Sentymentalna podróż muzyczno-poetycka „Dom” autorstwa Kseniyi Kysylychyn. Jest to debiutancka płyta ukraińskiej piosenkarki i poetki, przedstawiająca podróż-poszukiwanie domu, eksperyment pisany słowem i muzyką. „Dom” zawiera piosenki w języku ukraińskim oraz poetyckie komentarze łączące owe piosenki w całość. Komentarze te wybrzmią w języku polskim.

(nie) ZABAWKI DLA DZIECI

  • godz. 15.00-18.30
  • Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/3, Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

Warsztaty kreatywne dla dzieci w artystycznej przestrzeni galerii NCK. W programie m.in. zwiedzanie wystawy o Misiu Uszatku, tworzenie misia z filcu „Mój wymarzony Miś” oraz komiksu „Podróż mojego misia”, a także oglądanie kreskówek w języku polskim i ukraińskim.

Metropolia jest Okey w Radiu Gdańsk | Hanna

  • godz. 20.05
  • Radio Gdańsk, al. Grunwaldzka 18, Gdańsk-Wrzeszcz
  • wstęp na zaproszenia do zdobycia na antenie Radia Gdańsk

Koncert radiowy zespołu „Hanna” – polsko-ukraińskiej grupy muzycznej. Wydarzenie jest podziękowaniem za wpłaty na rzecz ogólnopolskiej zbiórki środków pieniężnych na zakup karetki dla bohaterskiego Bachmutu. Zbiórka powstała z inicjatywy Caritas Polska i Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia tworzących grupę radiową Audytorium 17.

Koncert będzie transmitowany również online na profilach Radia Gdańsk i NCK.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.