Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Solidarni z medykami! Podmioty ekonomii społecznej gotują dla lekarzy i personelu szpitala psychiatrycznego w Gdańsku

Solidarni z medykami! Podmioty ekonomii społecznej gotują dla lekarzy i personelu szpitala psychiatrycznego w Gdańsku

medycznego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku przygotowuje Bistro Dalba i Hotel So Stay. Fot. Dalba

Szpital pomaga chorym, a co z jego pracownikami?

W praktyce ponad 60 pracowników szpitala, zmuszona została de facto zamieszkać w szpitalu. Niestety w takiej sytuacji placówka opieki zdrowotnej nie ma możliwości zapewnienia wyżywienia dla swojego personelu. Z pomocą przyszły podmioty ekonomii społecznej. Firmy, w których na co dzień zatrudnienie znaleźć mogą osoby zagrożone wykluczeniem społecznie. W związku z trudną sytuacją wywołaną COVID-19, również znaleźli się w „podbramkowej” sytuacji. Mimo wszystko nie tracą entuzjazmu i dalej zależy im na pomocy potrzebującym. Tym razem pomocy potrzebowali medycy!

Wyjątkowe firmy na froncie walki z COVID-19

W akcję zaangażowały się Spółdzielnia Socjalna Dalba, która prowadzi Bistro Dalba w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, produkuje piwo w Browarze Spółdzielczym w Pucku (pierwszy browar spółdzielczy w Polsce!) oraz sprzedaje je w pubie na gdańskim Garnizonie. Na co dzień w Dalbie pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Dla wiele z nich jest to pierwsze poważne miejsce zatrudnienia w życiu. Posiłki dla medyków przygotowuje, również prowadzony przez Fundację Innowacji Społecznych hotel So Stay z Gdańska. Firma ta umożliwia na co dzień, dobry start w dorosłe życie usamodzielnianym wychowankom placówek opiekuńczo-wychowawczych (tzw. domy dla dzieci prowadzone przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznych). Oba podmioty działają w sektorze usług gastronomicznych, któremu dosyć mocno „dostało się” z powodu lockdownu. Świadczenie usług na miejscu jest teraz niemożliwe. Posiłki Dalby i So Stay przygotowywane są jedynie na wynos. Nie jest łatwo. Pomimo niesparzających warunków udało się przy okazji pomóc potrzebującym.

Wsparcie dzięki zaangażowaniu służb Marszałka 

Przygotowanie posiłków możliwe było m.in. dzięki wsparciu Samorządu Województwa Pomorskiego. Wsparcie w wysokości 15 900 zł przekazane zostało w „uproszczonej” formie stworzonej w ramach tzw. spec. ustawy o zwalczaniu COVID-19. Obsługą zlecenia zadania publicznego dot.  przygotowania posiłków dla medyków przez podmioty ekonomii społecznej, zajął się natomiast Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku.