Zdrowie
Dwie pielęgniarki i separator komórkowy

Słupski szpital ma separator komórkowy. Zakup był możliwy dzięki społecznej zbiórce

Fot. materiał prasowy szpitala w Słupsku
02.10.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
02.10.2020

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku na potrzeby Oddziału Hematologicznego i Transplantacji Szpiku kupił separator komórkowy do wyodrębniania komórek macierzystych. Koszt urządzenia to 300 tys. i został sfinansowany dzięki hojności darczyńców.

Zbiórka pieniędzy rozpoczęła się w kwietniu 2019 r. przy współudziale teatru Rondo i Teatru Tańca ENZA.

Kto wsparł zakup?

Zbiorka trwała wiele miesięcy, ale zakończyła się sukcesem. Akcję prowadziło Słupskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Hematologii i Transplantacji Szpiku, które ofiarowało 40 tys. zł. Dzięki zaangażowaniu uczestników – słupszczan i mieszkańców okolic początkowo zebrano ok. 20 tys. zł. Słupsk przekazał 50 tys. zł, a 30 tys. zł dała Kobylnica. Ponadto, w lipcu i sierpniu 2019 r. dr Irena Moszczyńska z zespołem lekarzy zorganizowała w Ustce punkty diagnostyczne chorób skóry. Cieszyły się one ogromną popularnością i pozwoliły pozyskać kolejne fundusze. W marcu 2020 r. zorganizowano Charytatywny Bal na rzecz Oddziału Hematologicznego i Transplantologii Szpiku przy udziale słupskiego oddziału Klubu Rotary. Z aukcji i wpłat uczestników zebrano 60 tys. zł, co pozwoliło stowarzyszeniu mieć znaczący udział w zakupie separatora. – Dziękujemy wszystkim wspierającym działalność Słupskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Hematologii i Transplantacji Szpiku – mówi ordynator Oddziału Hematologicznego i Transplantacji Szpiku słupskiego szpitala dr Wojciech Homenda. –Te dary serca, pomoc, zaangażowanie wielu rozumiejących, hojnych filantropów przyczyniły się do finalizacji tego ważnego dla pracy zespołu transplantologicznego urządzenia.  Separator komórkowy do pozyskiwania komórek macierzystych do transplantacji już jest i będzie służył wszystkim potrzebującym chorym – podkreśla dr Homenda.

Do czego służy urządzenie?

Separator komórkowy jest uniwersalnym urządzeniem niezbędnym dla prowadzenia leczenia hematologicznego. Służy m.in do pozyskania komórek macierzystych dla przeszczepu szpiku oraz obniżenia komórek białaczkowych w nowotworach krwi. Dodatkowo, przy pomocy tego aparatu można wykonać wymianę osocza stosowaną w wielu schorzeniach o podłożu immunologicznym.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.