Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/Goethe_Institut_Tel_Aviv_Verschwindene_Wand_Rabin_Square_DZ6A0190_b.jpg Mur na Rabin Square w Tel Avivie

Słowa Churchilla i Tokarczuk na murze w Gdańsku. Podobne instalacje są w Poznaniu i Warszawie

Mur na Rabin Square w Tel Avivie. Fot. materiał prasowy Goethe Institut
24.08.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
24.08.2020

Znikający mur to interaktywna instalacja, która w sierpniu i wrześniu stanie kolejno w trzech polskich miastach. Składa się z prawie 6 tys. z drewnianych klocków i zawiera wygrawerowane cytaty – słowa znanych osób. Otwarcie muru w Gdańsku odbędzie się 30 sierpnia 2020 r.

Równolegle do prezentacji w Polsce instalacja będzie pokazywana również w Belgii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii/Irlandii Północnej, Hiszpanii, Grecji, we Włoszech oraz na Cyprze i Litwie.

Gdzie można obejrzeć?

W każdym z miast – Poznaniu (plac Wolności), Warszawie (bulwary nad Wisłą) i Gdańsku mur znajdzie się w charakterystycznej i chętnie odwiedzanej lokalizacji. W Gdańsku – na Długim Targu, na wysokości siedziby Instytutu Kultury Miejskiej pod numerem 39/40. Instalacja jest częścią programu Goethe-Institut z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Otwarcie Znikającego muru w Gdańsku z udziałem wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Nicoli Beer, konsul generalnej Niemiec w Gdańsku Cornelii Pieper, zastępcy prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotra Kowalczuka oraz dyrektora Goethe-Institut Christopha Bartmanna  odbędzie się o godz. 16.00. Instalacja będzie dostępna w godzinach 10.00-22.00. Wstęp – wolny.

Mur z przesłaniem

Instalacja składa się z mierzącej ­­2 m wysokości i 5 m szerokości ramy wypełnionej kratownicą oraz prawie 6 tys. drewnianych klocków. Na każdym z nich, w trzech językach (oryginalny, polski, niemiecki), wygrawerowane zostały ulubione cytaty nadesłane przez mieszkanki i mieszkańców Europy. Są to fragmenty piosenek np. The Beatles czy Scorpions, cytaty z ulubionych filmów, wierszy i powieści zarówno należących do kanonu literatury, m.in.: Dante, Goethe, Jane Austen, jak i współczesnych pisarek – Herty Müller i Olgi Tokarczuk, dzieł filozoficznych i wypowiedzi słynnych polityków jak Winston Churchill czy Tadeusz Mazowiecki. Na klockach znalazł się również głośny apel aktywistki Grety Thunberg.

Dlaczego mur zniknie?

Znikający mur prezentuje językową i duchową różnorodność naszego kontynentu, a także bogactwo europejskiej kultury. Przechodnie podchodzący do instalacji będą mogli zabrać na pamiątkę klocki, które wyciągną ze ściany. Zabrać je do domu lub podarować bliskim lub znajomym. Znikające klocki mają symbolizować znikający mur, sztucznie budowane granice, które dzielą społeczności, narody, wspólnoty i zwykłych ludzi, mogą zniknąć dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich zainteresowanych. – Warto zwrócić uwagę na wspólnotowy aspekt projektu współtworzonego przez obywatelki i obywateli wielu krajów Europy, zarówno jeżeli chodzi o zgłaszanie cytatów, jak i już podczas prezentacji instalacji, kiedy klocki zostaną zabrane przez przechodniów – mówi Christoph Bartmann, dyrektor Goethe-Institut w Warszawie.  – Im więcej osób odwiedzi instalację, tym szybciej mur zniknie. Cytaty na klockach odzwierciedlają indywidualne tęsknoty i marzenia oraz nadzieje dzisiejszej Europy. Chciałbym bardzo, aby towarzyszące ich lekturze refleksje i emocje, nawet po zniknięciu muru, pozostały z nami na dłużej – dodał Christoph Bartmann.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.