Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/06/104932026_1096845864035457_7401730008237214514_n.jpg Skład jak z dawnych lat przejedzie przyszłym bajpasem kartuskim. To ostatni raz przed modernizacją trasy

Skład jak z dawnych lat przejedzie przyszłym bajpasem kartuskim. To ostatni raz przed modernizacją trasy

Fot. mat. Turkol
02.06.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
02.06.2021

Już niedługo rozpocznie się wielka kolejowa inwestycja, czyli budowa tzw. bajpasu kartuskiego. A już 4 czerwca 2021 r. trasą z Kartuz przez Starą Piłę do gdańskich Kokoszek przejedzie pociąg specjalny. Będzie to ostatni przejazd przed rozpoczęciem inwestycji. Pociąg o nazwie „Borsuk” będzie zestawiony z wagonów jak z lat 80 XX wieku.

Skład wyruszy z Kartuz o godzinie 10:43, a na stację w Gdańsku Kokoszkach wjedzie o 11:23. W drogę powrotną wyruszy o 13:40.

Ostatni (na jakiś czas) pociąg

Już niedługo rozpoczną się prace związane budową tzw. bajpasu kartuskiego, czyli linii kolejowej Glincz – Stara Piła – Gdańsk Kokoszki. Z tej okazji po raz ostatni na stację w Kokoszkach zawita pociąg pasażerski. Będzie to skład „Borsuk” spółki Turkol.

– Można powiedzieć, że 4 czerwca będzie symboliczną datą dla tej inwestycji. Po naszym pociągu linia kolejowa zostanie zamknięta na około półtora roku – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. Pociąg będzie atrakcją nie tylko dla miłośników kolei. – Na stacji Gdańsk Kokoszki oraz Kartuzy zaplanowano festyny, na których nie zabraknie atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i starszych. Warto tam być. W licznych konkursach będzie można bowiem wygrać bilety na przejazd „Borsukiem” – dodaje wicemarszałek.

A jeśli nie uda się zdobyć biletów to i tak warto przyjść na stacje, aby zobaczyć sam pociąg, w którego składzie będą wagony z ubiegłego wieku. Przejazd będzie również okazją dla fotografów do wykonania zdjęć w pięknych plenerach. Skład będzie pięknie się prezentować czy to na moście w Niestępowie, czy też na tle kaszubskich lasów w okolicy Dzierżążna.

Skład jak z lat 80 XX wieku

Pociąg „Borsuk” składać się będzie z wagonów 1 i 2 klasy w historycznych, oliwkowych barwach. Taka kolorystyka wagonów obowiązywała w latach 80 XX wieku. Również lokomotywa będzie historyczna. Pociąg poprowadzi maszyna SM42 w zielonym malowaniu z pomarańczowym pasem. Skład będzie wyglądać jak z dawnych czasów. Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się na stronie organizatora.

Bajpas kartuski

Będzie to kolejowa trasa objazdowa z Gdańska do Kartuz przez Kokoszki i Starą Pił. Powstanie ona w związku z przygotowywaną przez PKP PLK modernizacją i elektryfikacją linii kolejowej Gdynia – Kościerzyna. Z powodu tej inwestycji ruch kolejowy do Kartuz i w kierunku Kościerzyny musiałby zostać całkowicie wstrzymany i zastąpiony komunikacją zastępczą. Prace przy „bajpasie kartuskim” będą się składać z dwóch części: modernizacji ok. 15 km istniejącej linii Gdańsk Kokoszki – Stara Piła – Żukowo – Glincz (realizowanej przez PKP PLK) oraz odbudowy niespełna 1,5 km toru na odcinku PKM Gdańsk Kiełpinek – Gdańsk Kokoszki, za którego realizację odpowiadać będzie spółka PKM.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.