Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/04/whoop_group_wyd.jpg Scena muzyki polskiej. Na Ołowiance wystąpi The Whoop Group

Scena muzyki polskiej. Na Ołowiance wystąpi The Whoop Group

The Whoop Group. Fot. materiał prasowy
11.04.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
11.04.2024

Polska Filharmonia Bałtycka w sobotę, 13 kwietnia 2024 r. zaprasza na koncert z cyklu Scena muzyki polskiej. The Whoop Group to czterej niezwykle kreatywni wirtuozi saksofonu, którzy razem na scenie tworzą niebezpieczną broń muzyczną o potężnej sile rażenia. Jakie utwory usłyszą melomani?

 • Krzysztof Komeda – Svantetic [7’]
  (oprac. Mateusz Smoczyński, trans. Jakub Muras)\
 • Mieczysław Wajnberg – II Kwartet smyczkowy op. 3/145 [30’]
  (oprac. Krzysztof Koszowski)
 • Krzysztof Komeda – Unloved [5’]
  (oprac. Jakub Muras)
 • Ignacy Jan Paderewski – Album Tatrzańskie op. 12 [16’]
  (oprac. Krzysztof Koszowski)
 • Krzysztof Komeda – Rosemary’s Baby [5’]
  (oprac. Jakub Muras)

The Whoop Group

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych kwartetów saksofonowych na świecie. Zespół połączyła nie tylko miłość do instrumentu oraz muzyki, ale także wieloletnia przyjaźń. Każdy członek grupy jest laureatem wielu prestiżowych konkursów indywidualnych i kameralnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są także wielokrotnymi stypendystami ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz programu stypendialnego Młoda Polska. W lipcu 2018 r. ukazała się ich debiutancka płyta „Crimes”, za którą zostali nominowani do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2018 w kategorii Odkrycie Roku. Międzynarodowy rozgłos przyniósł zespołowi singiel z tego albumu z nagraniem „Burzy” Antonio Vivaldiego, która została w Internecie odtworzona ponad 30 milionów razy. Ponadto, są zwycięzcami wszystkich konkursów kameralnych, w których wzięli udział, m.in.: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Dętych Zespołów Kameralnych w Warszawie (2017), nagroda główna F.N.A.P.E.C Musiques d’Ensemble w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Paryżu (2017), I nagroda i tytuł mistrzów w Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy (2017).
Grupa regularnie koncertuje, głównie w Europie, a ich występy często określane są mianem energetycznych spektakli muzycznych. Zespół ma na koncie występy na tak prestiżowych festiwalach jak m.in.: Un Violon sur le Sable w Royan (Francja), Christopher Summer Music Festival w Wilnie, trasa koncertowa po Niemczech w ramach festiwalu Musik in den Hausern, festiwal La folle journee (edycja polska w Warszawie). Jest to zespół pod wieloma względami niespotykany i niezwykły. Cała czwórka jest równie szalona, co ambitna. Nie boją się muzycznych wyzwań i nieustannie odkrywają przed słuchaczami coś nowego. Specjalizują się w wykonywaniu muzyki klasycznej i współczesnej, którą często aranżują i komponują na swój skład instrumentalny. Z ogromną przyjemnością wykonują także inne gatunki muzyczne, takie jak: jazz, muzyka filmowa, a nawet hip-hop. Współpracowali z takimi artystami, jak: Jan A.P. Kaczmarek, L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra, Krzysztof Herdzin, Dorota Miśkiewicz, Joanna Kulig, Tamara Arciuch czy Magdalena Kumorek.

Skład zespołu:

 • Jakub Muras – saksofon sopranowy
 • Mateusz Dobosz – saksofon altowy
 • Krzysztof Koszowski – saksofon tenorowy
 • Szymon Zawodny – saksofon barytonowy

Scena muzyki polskiej – The Whoop Group

 • 13 kwietnia 2024 r., sobota, 18.00
 • Polska Filharmonia Bałtycka
 • ul. Ołowianka 1
 • Gdańsk
 • Sala Koncertowa
 • Bilety: 16-32 zł

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.