Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/csm_dali-header2_0ef6fc1f3d.jpg Salvador Dali w… Luzinie! Zobacz oryginalne dzieła słynnego surrealisty

Salvador Dali w… Luzinie! Zobacz oryginalne dzieła słynnego surrealisty

Salvador Dali. Fot. domena publiczna
16.05.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
16.05.2022

Oryginalne prace wybitnego artysty Salvadora Dali można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie. Grafiki, ceramiki i płaskorzeźba, wszystkie sygnowane jego charakterystycznym autografem, będą tam prezentowane do 18 lipca 2022 r.

Kataloński malarz Salvador Dali (1904-1989) jest jednym z najsłynniejszych artystów XX w. oraz najbardziej znanym surrealistą. W swojej twórczości wykreował własny wizualny świat. Świat na pograniczu jawy i snu, pełen symbolicznych treści, nadrealnych postaci i zdarzeń. Przez wielu postrzegany był za skrajnego ekscentryka.

Co zobaczymy na wystawie?

Na ekspozycję w Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie składa się 75 grafik, 24 ceramiki oraz płaskorzeźba, które powstały na przestrzeni lat 1944-1983. W interesujący sposób przywołują one zainteresowanie Salvadora Dali różnorodnymi kierunkami w sztukach plastycznych ubiegłego wieku.

Jest to również próba ukazania jego twórczych poszukiwań i wybitnych zdolności ilustratorskich. Prezentowane są więc litografie, akwaforty, staloryty i drzeworyty. Dali eksperymentował w grafice, m.in. stosował zabiegi fotochemiczne przydatne przy naświetlaniu emulsji, a na płytach litograficznych zostawiał ślady miotanych nabojów z kolorowymi farbami. Strzelał również takimi pociskami do blach miedzianych.

Grafiki te są w części sygnowane własnoręcznie przez Dalego, pozostałe były tłoczone w limitowanych edycjach z autorskich matryc. Powstały one na potrzeby zilustrowania ekskluzywnych wydań wybitnych dzieł literatury światowej: Dantego, Cervantesa, Shakespeare’a, Goethego czy Hemingwaya. Na wystawie są także inne pojedyncze prace o dużej wartości artystycznej.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz wójt Luzina Jarosław Wejer.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.