Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Praca
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1093e71e-9561-4ff0-82a2-823adb58c5f3-scaled.jpg Rząd zaostrza przepisy w związku z epidemią koronawirusa. Minister zdrowia: „Zostańmy w domach”

Rząd zaostrza przepisy w związku z epidemią koronawirusa. Minister zdrowia: „Zostańmy w domach”

Trolejbus w Gdyni w czasie epidemii. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Podczas konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia 24 marca 2020 roku wprowadzono nowe zakazy i ograniczenia dla obywateli. Wszystko w związku z rosnącą liczbą osób zakażonych koronawirusem w Polsce.

 

Nowe przepisy obowiązywać będą do 11 kwietnia 2020 r.

 

Zakaz zgromadzeń

Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można spotykać się jedynie z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostajemy w stałym pożyciu.  Jeśli nie ograniczymy naszych kontaktów do minimum to nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy większej liczby ludzkich żyć. Wiem że jest trudno, ale proszę o jeszcze większe ograniczenia mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Co ważne, ograniczenia dotyczą również zgromadzeń religijnych. W tym przypadku liczba ich uczestników będzie ograniczona do 5, z wyłączeniem osób sprawujących posługę. Wszystkie modele i analizy z innych państw pokazują, że ograniczenia kontaktów skutkują zatrzymaniem fali zakażeń. Bez ograniczeń w kontaktach nie zatrzymamy tej fali wyjaśniał Szumowski.

 

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Minister Zdrowia ogłosił również zaostrzenie przepisów dotyczących przemieszczania się. Mieszkanie będzie można opuścić tylko w kilku ściśle określonych przypadkach związanych z codziennym życiem. Chodzi tu m.in. o wyjście do pracy czy po niezbędne zakupy spożywcze, pójście do apteki lub lekarza lub wyprowadzenie psa. Obostrzenie nie dotyczy także prowadzących własną działalność gospodarczą udających się po zakupy związane z prowadzoną działalnością. Z domu będą mogli wychodzić także wolontariusze pomagający w walce z koronawirusem. Bądźmy rozsądni i uratujmy swoje zdrowie i życie. Ograniczmy nasze wyjścia do minimum. Bardzo proszę zostańmy w domu apelował minister Szumowski.

 

I w komunikacji publicznej

Będą także ograniczenia w korzystaniu z komunikacji publicznej. Od tej pory w pojazdach będzie mogło podróżować tyle osób, ile wynosi połowa liczby miejsc siedzących. Np. jeśli w pojeździe jest 70 miejsc, to w pojeździe będzie mogło być tylko 35 osób. Dzięki temu pojazdy nie będa przepełnione i uda się zachować zalecaną, bezpieczną odległość pomiędzy pasażerami.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.