Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/03/Bez-nazwy.jpg Żuławka Sztumska

Rusza konkurs Piękna Wieś Pomorska. Ta najpiękniejsza dostanie 30 tysięcy zł

Żuławka Sztumska. Zeszłoroczny zwyciezca konkursu Piękna Wieś Pomorska. Fot. mat. UMWP
02.03.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
02.03.2022

Można już zgłaszać wsie do kolejnej edycji konkursu Piękna Wieś Pomorska. Konkursowa komisja oceniać będzie między innymi wygląd zabudowań, pielęgnowanie miejscowej tradycji czy też promowanie lokalnych produktów. Nagrodzone zostaną również najpiękniejsze zagrody.

To już 29. edycja konkursu. Zgłoszenia można nadsyłać do 1 czerwca 2022 r.

Piękna Wieś Pomorska

Konkurs odbywa się już od 30 lat.

– To wyjątkowy konkurs, dzięki któremu możemy zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniają się nasze pomorskie wsie. Jak pięknieją, jak stają się coraz lepszymi miejscami do życia – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Celem Konkursu jest ukazanie zarówno piękna wiejskiego krajobrazu, jak i promowanie najlepszych wzorców i działań lokalnych społeczności. – Udział w konkursie to również okazja do promocji swoich miejscowości wśród mieszkańców regionu – dodaje.

Warto też dodać, że w ramach konkursu wybierana jest nie tylko najpiękniejsza wieś, ale i najpiękniejsza w województwie zagroda.

30 tysięcy zł

Jak w każdym konkursie, tak w tym przewidziane są nagrody.

– Zwycięska miejscowość otrzyma 30 tysięcy zł., za zajęcie drugiego miejsca 20 tys. a za najniższy stopień podium 10 tys. Komisja może również przyznać trzy wyróżnienia – opisuje Józef Sarnowski.

A co będzie oceniać komisja?

– W przypadku wsi będziemy zwracać uwagę między innymi na ogólny wygląd miejscowości stan utrzymania terenów zielonych. Ale liczyć się będzie również dbałość o stan środowiska oraz kultywowanie dziedzictwa kulturowego – wymienia wicemarszałek.

Natomiast w przypadku zagród liczyć się będzie m.in. stan budynków, stosowanie energooszczędnych rozwiązań czy pielęgnowanie tradycji miejsca. Najlepsza zagroda w województwie otrzyma 5 tys. zł.

Informacje praktyczne

Konkurs podzielony jest na trzy etapy: gminny, powiatowy i wojewódzki. Zgłoszenia do etapu gminnego trwają do 1 czerwca 2022 r. Etap wojewódzki trwa do 18 lipca 2022 r. Do etapu wojewódzkiego można zgłosić tylko jedną wieś lub zagrodę z danego powiatu. Szczegółowe informacje w regulaminie .

Pliki do pobrania:

kryteria kategoria Wieś 2022

kryteria kategoria Zagroda 2022

Załącznik nr 1 Formularz zgłoszenia Wieś

Załącznik nr 2 Formularz zgłoszenia Zagroda

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.