Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/10/IMG_8432.jpg Rozmowy o edukacji i gospodarce. Wizyta delegacji z Angoli

Rozmowy o edukacji i gospodarce. Wizyta delegacji z Angoli

Fot. Aleksander Olszak
22.10.2021
KMW-D

KMW-D
22.10.2021

20 października 2021 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego gościła delegacja z Angoli. Przewodniczyła jej Sekretarz Stanu Esmeralda Mendonca. W spotkaniu uczestniczyli również Ambasador Angoli w Polsce – Feliciano Antonio dos Santos oraz sekretarz generalny Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego – Ndilu Makenda Mkula.

Gości przyjął wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Grzegorz Grzelak.

Co łączy Angolę z Pomorzem?

Pomorska firma Navimor International i Akademia Morska w Gdyni zbudowały Akademię Rybołówstwa i Nauk o Morzu w regionie Namibe. Akademia powstała w mieście Moçâmedes na zlecenie Republiki Angoli. Sfinansowana została natomiast przy pomocy m.in. pożyczki od polskiego rządu. Za część naukowo-edukacyjną odpowiada Akademia Morska w Gdyni, a firma Navimor przy współpracy z 95 innymi polskimi i zagranicznymi firmami odpowiadała za infrastrukturalną stronę projektu. Aż 80% materiałów na budowę i wyposażenie Akademii zostało wysłane do Angoli frachtem morskim z Polski. To największy polski projekt edukacyjny realizowany na tym kontynencie oraz modelowy przykład jak nieść pomoc krajom Afryki. Akademia Rybołówstwa i Nauk o Morzu rozpoczęła działalność w 2017 roku.

Prezentacja Województwa Pomorskiego

Spotkanie otworzył Wiceprzewodniczący Grzelak, witając gości przedstawił nasz region jako wrota do Polski i Europy. Wspomniał również o historii relacji województwa z krajami i regionami Afryki oraz wyraził nadzieję na możliwość podjęcia bliższej współpracy Pomorza z Angolą. O potencjale gospodarczym i inwestycyjnym Pomorza opowiedziała gościom Anna Ciosek z Invest in Pomerania. Szczególnym zainteresowaniem angolskiej delegacji była prezentacja Departamentu Edukacji i Sportu, w której zaprezentowane zostały najważniejsze projekty edukacyjne realizowane w naszym regionie.

Reforma samorządowa i zainteresowanie współpracą

Sekretarz Esmeralda Mendonca wraziła duże zainteresowanie funkcjonowaniem samorządu oraz jego kompetencjami w tak istotnej sferze jaką jest edukacja przyszłych pokoleń. Angola obecnie przechodzi reformę samorządową oraz wprowadza rozwiązania partnerstwa publiczno-prywatnego, Sekretarz Mendonca podkreśliła chęć skorzystania z dobrych praktyk samorządowych wypracowanych na Pomorzu oraz zaprosiła do inwestowania w Angoli. Dodała również, że po powrocie do kraju będzie poruszać temat nawiązania współpracy z województwem pomorskim.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.