Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/12/dsaffdds-scaled.jpg Rozmowa o OZE i dalszej współpracy. Gościem marszałka Struka był ambasador Hiszpanii

Rozmowa o OZE i dalszej współpracy. Gościem marszałka Struka był ambasador Hiszpanii

Fot. Aleksander Olszak
05.12.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
05.12.2022

Z wizytą na Pomorzu przebywa Ramiro Fernández, ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce. Na spotkaniu z marszałkiem województwa pomorskiego omówiona została dotychczasowa współpraca Pomorza i Hiszpanii, a także wyzwania na przyszłość. Szczególną uwagę poświęcono kwestiom związanym z energią odnawialną i off-shore.

W spotkaniu uczestniczył także konsul honorowy Hiszpanii w Gdańsku Maciej Dobrzyniecki.

Wizyta ambasadora

Była to pierwsza oficjalna wizyta aktualnego ambasadora Hiszpanii na Pomorzu.

– Serdecznie witam na Pomorzu. Regionie interesującym i wartym poznania – powitał gościa Mieczysław Struk, marszałek województwa. – Cieszę się z tej wizyty. Liczę, że dzięki niej nasza współpraca będzie mogła jeszcze bardziej się rozwijać – dodał.

Ramiro Fernández misję dyplomatyczną w Polsce pełni od lipca 2022 r.

– To moja pierwsza oficjalna wizyta w waszym regionie. Ale byłem już na Pomorzu w 2001 roku, podczas wizyty króla Juana Carlosa w Gdańsku. Widzę wiele zmian. Pomorze wzbogaciło się i wypiękniało. Rozwinęła się również współpraca Pomorza i Hiszpanii – podkreślił ambasador.

A warto wiedzieć, że dla Pomorza Hiszpania to nie tylko turystyczna destynacja. Współpraca dotyczy wielu dziedzin, w tym tak ważnej i przyszłościowej branży, jaką jest energetyka odnawialna i off-shore.

 

 

 

Dyskusja o off-shore

Silne relacje biznesowe i stały kontakt jest fundamentem współpracy.

– Chcemy zwiększyć obecność hiszpańskiego kapitału na Pomorzu. Szczególną szansą jest tutaj energetyka odnawialna i morskie elektrownie wiatrowe – zaznaczył dyplomata.

Warto zaznaczyć, że wśród pięciu największych światowych producentów urządzeń branży off-shore, trzech to firmy hiszpańskie. Województwo pomorskie współpracuje m.in. z Baskijskim Klastrem Energii. Pomorska delegacja uczestniczyła w konferencji WindEurope w Bilbao. Został również złożony wspólny wniosek aplikacyjny w projekcie ELBE. Chodzi o mechanizm wsparcia finansowego dla małych i średnich przedsiębiorstw rozwijających innowacje w branży off-shore.

– Zacieśnia się również współpraca pomorskich i hiszpańskich szkół zawodowych, kształcących w tej branży – dodał marszałek.

A już wiosną 2023 na Pomorze przyjedzie delegacja z Kraju Basków. W jej ramach planowane są liczne spotkania, rozmowy wizyty studyjne czy networkingowe.

Możemy więcej

Innowacje, OZE, off-shore to nie wszystko. Obszarów współpracy jest więcej. Liczymy bardzo na wspólne działania kulturalne.

– Nic przecież tak nie zbliża narodów jak właśnie kultura – zaznaczył marszałek Struk.

Kolejną platformą współpracy może być turystyka. Pomorzanie bardzo chętnie wybierają wakacje w Hiszpanii.

– Ale warto również Hiszpanom pokazać Pomorze. Pamiętamy, jak wielu przyjechało tutaj po mistrzostwach Europy w 2012 r. – powiedział Ramiro Fernández.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.