Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyło się 9 sierpnia 2022 r. Wcześniej ambasador odwiedził m.in. Słupsk.

Niezwykły gość na Pomorzu

Mark F. Brzezinski jest od lutego 2022 r. ambasadorem USA w Polsce. Odwiedzając różne regiony naszego kraju przyjechał również na Pomorze.

– Po raz pierwszy na Pomorzu byłem 30 lat temu, jeszcze jako stypendysta programu Fulbrighta – podkreślił ambasador USA. – Cieszę się, że mogłem tu przyjechać ponownie i jestem pod wielkim wrażeniem zmian, jakie w regionie zaszły. Widzę, jak dobrze wykorzystaliście te trzy dekady – zaznaczył podczas spotkania z marszałkiem.

Wcześniej dyplomata odwiedził m.in. Słupsk, co było okazją do rozmów z samorządem Słupska o możliwościach rozwoju miasta i regionu słupskiego. Ambasador był także w amerykańskiej bazie rakietowej w Redzikowie, gdzie spotkał się ze służącymi w niej żołnierzami.

Rozmowy o konkretnych sprawach

Drugi dzień wizyty na Pomorzu to spotkanie z Mieczysławem Strukiem, marszałkiem województwa pomorskiego.

– Serdecznie witam na Pomorzu. Cieszę się, że możemy porozmawiać o ważnych dla nas sprawach – powitał gościa Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Lata temu miałem okazję poznać Zbigniewa Brzezińskiego, ojca obecnego ambasadora. Był wspaniałym człowiekiem i wielką postacią zarówno dla Polaków, jak i Amerykanów – przyznał.

Rozmowy dotyczyły wielu konkretnych spraw. Mark F. Brzezinski był szczególnie zainteresowany sprawą amerykańskich inwestycji na Pomorzu.

– W naszym regionie działa wielu inwestorów zza Atlantyku. Intel, Boeing czy Amazon. Słowem najważniejsze amerykańskie koncerny – zaznaczył marszałek Struk.

Obie strony podkreślały także kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym i energetyką odnawialną. W prezencie od marszałka ambasador USA otrzymał ozdobną tabakierę. Warto dodać, że stoisko województwa pomorskiego było jedynym polskim akcentem na największych światowych targach off-shore, które odbyły się w maju w Houston. Rozmowa dotyczyła również rozwoju infrastruktury i dostępu drogowego (trasa S6) oraz kolejowego (linia 202) do amerykańskiej bazy w Redzikowie.