Spotkanie odbyło się 18 czerwca 2024 r. W rozmowie uczestniczyła również Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki UMWP oraz przedstawicielka Departamentu Rozwoju Gospodarczego Monika Zdroik. Była to druga wizyta ambasadora kraju kwitnącej wiśni na Pomorzu.

Będziemy na Expo

Światowej wystawy Expo chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Uczestniczą w niej państwa z całego świata, które dzięki unikatowej formule tego przedsięwzięcia mogą zaprezentować dotychczasowe osiągnięcia. Na najbliższym Expo w Osace w 2025 r. w ramach polskiej obecności prezentować się będzie województwo pomorskie.

– Obecność Pomorza w Osace stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania potencjału turystycznego, kulturowego i gospodarczego regionu. To również okazja do nawiązania nowych kontaktów gospodarczych – podkreślał Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

W ramach polskiego pawilonu zorganizowane zostaną m.in. Dni Województwa Pomorskiego (28 maja – 1 czerwca 2025 r.).

Broker eksportowy po japońsku

Rozmowa dotyczyła nie tylko kwestii Expo.

– Bardzo istotne dla nas jest budowanie trwałych relacji pomiędzy Japonią a województwem pomorskim. Wiem, że firmy z Pomorza uczestniczą choćby w najważniejszych targach branży morskiej w moim kraju, czyli Bari Ship oraz Sea Japan – mówił Miyajima Akio, ambasador Japonii.

Istotnie, dzięki wsparciu Agencji Rozwoju Pomorza, firmy z naszego regionu uczestniczą nie tylko w targach, ale również w wizytach studyjnych czy misjach gospodarczych. A o tym, że są one owocne, może świadczyć fakt, że jedna z pomorskich firm sprzedała w Japonii, a więc kraju o bardzo wysoko zaawansowanych technologiach, symulator szkoleniowy VR dla urządzeń portowych.