Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b87cfa55-6a30-49bc-af04-a2e78e61ccdc.jpg Rośliny doniczkowe i ogrodowe. Wystawa Bogusława Bachorczyka w Centrum Aktywności Twórczej

Rośliny doniczkowe i ogrodowe. Wystawa Bogusława Bachorczyka w Centrum Aktywności Twórczej

Narzedzia

O relacjach pomiędzy człowiekiem a naturą opowiada najnowsza wystawa Arte excentrica, czyli wody spokojne, fastrygi, perfumerie i warzywniaki. Wystawę można oglądać do 14 stycznia 2018 r.

 

Wystawa  Bogusława Bachorczyka odbywa się w ramach rezydencji artystycznej. Zostaną zaprezentowane m.in. zrealizowane w Ustce filmy oraz gliniane rzeźby i obiekty – przedmioty znalezione nad morzem, którym nadał nowe znaczenie.

 

Ogród – granica między kulturą a naturą

Wystawa to próba spotkania człowieka z naturą, a zaprezentowane filmy i prace obiektowe – jak napisał artysta –  mają „fastrygować” i scalać nasz „świat o historie, pamięć, kulturę, o tzw. nieswoje elementy, rozszerzyć go, dopełnić, wyreżyserować realną fikcję”.

Krakowski artysta, bazując na obserwacjach i badaniach francuskiego botanika, antropologa i lingwisty – André-Georgesa Haudricourta, odniósł się do problematyki zależności pomiędzy człowiekiem oraz naturą. Bachorczyk skierował się do przedstawicieli lokalnej społeczności zainteresowanych florą. W grupie tej znaleźli się ci, którzy pielęgnują w domu rośliny doniczkowe oraz tacy, którzy spędzają wolny czas w przydomowych ogrodach. Artysta w swojej deklaracji wyjaśniał, że warto „spojrzeć na ogród jako świadectwo powiązań człowieka ze światem a zarazem obraz zależności wynikających z przyjętych doktryn moralnych i filozoficznych. Ogród stanie się tu momentem niwelującym granice między kulturą a naturą. Człowiek udomowił rośliny, a rośliny i ogród stworzyły mu dom. Są obecne w sztuce, nauce i religii. Naczynia, lampy, kwietniki, martwe natury i landszafty. Jedzenie, zioła magiczne, zioła lecznicze. Kiszonki, konfitury i tinktury. Perfumerie, oranżerie, warzywniaki. Rytuały, symbole, morfologia roślin i doktryny filozoficzne”.

 

Bogusław Bachorczyk (ur. 1969) – malarz, rzeźbiarz, rysownik, twórca multimedialny, kurator wystaw. Doktor habilitowany, adiunkt w katedrze rysunku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego dzieła były prezentowane na ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Bunkrze Sztuki, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Galerii Zderzak w Krakowie, Galerii Atak w Warszawie, Galerii ABC w Poznaniu, Galerii ASP w Gdańsku, Galerii Labirynt w Lublinie, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. Jest autorem koncepcji i wykonawcą wieloletnich projektów twórczych, m.in. prowadzenie dziennika-szkicownika (od 1986 r.) i projekt „Pracownia Czysta 17″ (od 2003 r.). W sztuce często prezentowanej w formie instalacji z elementami performansu łączy różne media. Współpracuje z aktorami, tancerzami, poetami (jako ilustrator), jest także twórcą książek artystycznych. Podejmuje kwestie spuścizny po wielkich twórcach (Iwaszkiewicz, Siebald, Has, Rodczenko, Niżyński, Hasior). Interesuje go problematyka historii i czasu, tożsamości, indywidualnego odkrywania prywatnej przeszłości, bricolage i łączenie technik rzemieślniczych z nowoczesnymi mediami.

 

 

Bogusław Bachorczyk – Arte excentrica, czyli wody spokojne, fastrygi, perfumerie i warzywniaki

  • 14 grudnia 2017 r., czwartek, godz. 18.00 – wernisaż
  • wystawę można oglądać do 14 stycznia 2018 r.
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. gen. Zaruskiego 1 a
  • Ustka

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej
 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.