Solidarni z Ukrainą
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/02/wystawa-ulkr.jpg Rok walki o wolność. Sejmik Województwa oddaje hołd bohaterskim obrońcom Ukrainy

Rok walki o wolność. Sejmik Województwa oddaje hołd bohaterskim obrońcom Ukrainy

Wystawa zdjęć zorganizowana przez samorząd województwa pomorskiego, ECS i konsulat Ukrainy w Gdańsku. Fot, mat. UMWP
27.02.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
27.02.2023

W piątek, 24 lutego 2023 r. minął rok od rozpoczęcia przez Rosję brutalnej inwazji na wolną i niepodległą Ukrainę. Samorząd województwa i mieszkańcy naszego regionu już od pierwszych dni wszelkimi sposobami wspierają walczący naród. Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął specjalną uchwałę, w której oddał hołd bohaterskim obrońcom Ukrainy. Rocznice wojny radni uczcili minutą ciszy.

Uchwała została przyjęta na LI sesji, 27 lutego 2023 r.

Rok brutalnej agresji

Mija już 12 miesięcy od rozpoczęcia brutalnej i pełnoskalowej agresji zbrojnej Rosji wymierzonej w wolność i suwerenność Ukrainy. Trzeba jednak pamiętać, że wojna na Ukrainie trwa już od 2014 r.

– Działania rozpoczęły się w 2014 r., kiedy to zajęto Krym i część Donbasu. Dwanaście miesięcy temu Rosja rozpoczęła wojnę totalną, której celem jest podbicie całego kraju i zniszczenie narodu ukraińskiego – czytamy w uchwale sejmiku.

Agresor nie cofa się przed niczym.

– Dopuszcza się zbrodni wojennych, terroryzuje ludność cywilną bombardowaniami miast i wsi, szkół i szpitali, pozbawiając umyślnie ludność dostępu do wody i prądu. Inwazja przyniosła niepoliczalne cierpienie i ofiary. Oddajemy hołd bohaterskim obrońcom Ukrainy, którzy stawiają twardy opór armii rosyjskiej – czytała uchwałę Hanna Zych-Cisoń, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa.

Pomorze wspiera Ukrainę

Od pierwszych godzin wojny mieszkańcy Pomorza wsparli walkę Ukraińców z kolejną ze strony Rosji próbą ich zagłady i zniszczenia.

– Tysiącom uchodźców okazaliśmy wielką solidarność i serdeczność otwierając przed nimi drzwi naszych domów, pospieszyliśmy
z pomocą humanitarną, medyczną i materialną. Instytucje samorządu naszego województwa bezzwłocznie zaczęły organizować szerokie wsparcie dla Ukraińców i prowadziły jego koordynację w różnych dziedzinach – czytamy w uchwale. – Zdajemy sobie sprawę, że Putin rozpętał najważniejszą wojnę naszych czasów, w której zmaga się projekt imperialno-szowinistyczno-totalitarny z projektem demokratycznym, europejskim i pluralistycznym. – stwierdzają radni województwa.

Ta wojna stawia nowe wyzwania nam wszystkim, którzy tworzymy społeczeństwa chcące nadal żyć w demokratycznym świecie.

– Będziemy wspierać niepodległą Ukrainę, która broniąc się przed imperializmem rosyjskim walczy też za naszą wolność i godność. Jako Polacy i jednocześnie mieszkańcy Pomorza zdajemy sobie sprawę jak ważne dla egzystencji każdego człowieka są to wartości – podkreśla uchwała sejmiku.

Stanowisko Sejmiku Województwa Pomorskiego zostało przyjęte jednogłośnie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.