Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/09/ekomarsz_fot_Gdanski_Osrodek_Sportu_4.jpg Ludzie na spacerze w lesie

Rodzinna wycieczka z ekologicznym przesłaniem po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Fot. Gdański Ośrodek Sportu

W niedzielę, 4 października odbędzie się druga edycja Eko-Marszu. To kilkugodzinna piesza wędrówka w rodzinnym gronie, połączona ze sprzątaniem lasu. Trasa będzie miała 6 km długości. Udział może wziąć każdy, nawet rodziny z dziećmi – organizatorzy zapowiadają rekreacyjne tempo i przyjazną atmosferę.

Zapisy prowadzone są online. Będzie można zapisać się także w dniu wędrówki.

 

Ekologia dla dzieci i dorosłych

Piesze wędrówki z rodziną to jedne z najpopularniejszych zajęć cyklu Aktywuj się w Gdańsku. Eko Marsz to ich specjalna edycja, podczas której organizator Gdański Ośrodek Sportu kładzie szczególny nacisk na ekologiczną edukację mieszkańców. Zebrane na trasie śmieci zostaną pozostawione w specjalnie do tego celu przygotowanych miejscach. Dodatkowo, na zakończenie wycieczki na uczestników będzie czekał ciepły posiłek z kuchni polowej.

– Celem jest przede wszystkim wysprzątanie lasów, gdyż one ostatnio bardzo cierpią – podsumował zeszłoroczną edycję imprezy jeden z jej inicjatorów, Krzysztof Kochanowicz z GR3miasto. – Podczas naszych wędrówek zauważamy dużo śmieci, a o nasze wspólne dobro należy dbać, ponieważ są to zielone płuca Gdańska. Tym marszem chcemy pokazać, że nie jesteśmy obojętni wobec tego, co się dzieje. Dziś również dzieci mogą zobaczyć na czym polega ekologia i tego chcemy ich uczyć od samego początku – podkreśla Kochanowicz.

 

Urokliwa trasa przez TPK

Wędrówka może trwać kilka godzin, ponieważ zaplanowana trasa liczy ok. 6 km. – Wydawałoby się, że nad morzem jest płasko. Nic bardziej mylnego – opisuje trasę Krzysztof Kochanowicz. – Choć w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym wysokości sięgają raptem 180 m n.p.m., to w ciągu kilku godzin pokonać można sumę przewyższeń zbliżoną do niejednych polskich gór. Teren jest mocno pofałdowany, co oznacza, że po wejściu na 100-metrowy szczyt, za chwilę będziemy stromo z niego schodzić do głębokich wąwozów i jarów. W niedzielę wdrapiemy się na kilka szczytów, które sięgają ponad 100 m n.p.m., a wśród nich: Wzniesienie Marii, na zboczu którego odnajdziemy jeden z najmniejszych głazów narzutowych zwanych „Kamienną Twarzą”. Po drugiej stronie Doliny Ewy przemierzymy kilka wzniesień, które ostatecznie doprowadzą nas z powrotem do punktu wyjścia – wymienia Kochanowicz.

 

Jak się zorganizować?

Wędrówka adresowana jest do rodzin z dziećmi oraz amatorów aktywnej turystyki pieszej, lubiących spokojne wędrówki połączone z wypoczynkiem na łonie natury. Z trasą powinno poradzić sobie dziecko już w wieku 6 lat, a młodsze można zabrać w nosidełku bądź wózku terenowym (joggerze).

Na czas wędrówki warto zabrać ze sobą suchy prowiant i coś do picia, gdyż trasa wiedzie z dala od cywilizacji. Nawierzchnia będzie urozmaicona. Przeważać będą szerokie drogi leśne, jednak nie zabraknie także wąskich i krętych ścieżek. Dla komfortowej wędrówki warto założyć buty trekkingowe za kostkę, o twardej podeszwie z protektorem. Ubiór powinien być luźny, niekrępujący ruchów, najlepiej na sportowo. Osobom o słabszej koordynacji ruchowej zalecamy wsparcie się kijami nordic-walking bądź trekkingowymi.

ekomarsz Mapa trasy

Mapa trasy II Eko Marszu. Oprac. Gdański Ośrodek Sportu.

II Eko Marsz

  • 4 października 2020 roku, niedziela, godz. 9.45
  • Gdańsk Oliwa, polana po dawnym boisku piłkarskim w Dolinie Powagi
  • Harmonogram:

09:45 – zbiórka (sprawdzenie obecności / podpisy na liście)
10:00 – przywitanie uczestników, idea wędrówek rodzinnych i wyjście w trasę
13:00 – przewidywalny powrót i zakończenie wędrówki
13:35 – poczęstunek
15:00 – zakończenie imprezy

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.