Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Respiratory, kardiomonitory i 100 tysięcy masek chirurgicznych. Tak pomorski biznes pomaga szpitalom w walce z epidemią

Respiratory, kardiomonitory i 100 tysięcy masek chirurgicznych. Tak pomorski biznes pomaga szpitalom w walce z epidemią

Sprzęt i maski ochronne od Loży Gdańskiej BCC trafiły m.in. do szpitala w Wejherowie. Fot. mar. prasowe Loża Gdańska BCC.

Loża Gdańska Business Centre Club przekazała pomorskim szpitalom niezbędny do zwalczania koronawirusa sprzęt oraz środki ochrony osobistej, których brakuje niemal wszędzie. Trzy najnowocześniejsze respiratory, trzy kardiomonitory dla pacjentów, 20 urządzeń do sterylizacji narzędzi oraz 100 tysięcy masek chirurgicznych trafiło do szpitali zakaźnych w Gdańsku i Wejherowie, a także do UCK w Gdańsku.

BBC to klub biznesu i organizacja zrzeszająca indywidualnych pracodawców.

 

Firmy biorą odpowiedzialność za region

Sprzęt zorganizowało i zakupiło ponad 20 firm, które są członkami Loży Gdańskiej BBC. Przy współpracy LG BCC z Departamentem Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i dzięki zaangażowaniu przedsiębiorców szpitale otrzymały potrzebne sprzęty. Dzięki prywatnym środkom do szpitali trafiły trzy respiratory nowej generacji, kardiomonitory, 20 autoklawów do sterylizacji narzędzi i maseczek oraz 100 tys. masek chirurgicznych, zapewniających bezpieczeństwo podczas pracy w szpitalu. Sprzęt otrzymały Szpital Specjalistyczny w Wejherowie, Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Przekazanie sprzętu dla Szpitali Pomorskich Sp. z o.o. Fot. Loża Gdańska BCC.

 

– Mimo że nie jest łatwo w tych czasach prowadzić działalność, to firmy skupione w Loży Gdańskiej BBC na nasz apel o pomoc odpowiedziały z entuzjazmem, który przekroczył nasze oczekiwania – mówi Maciej Dobrzyniecki, kanclerz Loży Gdańskiej BCC. – Jako pomorscy przedsiębiorcy bierzemy odpowiedzialność za nasz region i dlatego zaczęliśmy działać niemal od razu. Postanowiliśmy nie czekać na rozwój sytuacji i wziąć sprawy w swoje ręce – podkreśla Dobrzyniecki.

Firmy zgormadzone w loży pomogły nie tylko zebrać środki na zakup sprzętu i znaleźć producentów, którzy zgodzili się sprzedać poszukiwany na rynku sprzęt medyczny. Ich sieci kontaktów biznesowych na całym świecie pozwoliły też w krótkim terminie przetransportować je spoza kraju, a nawet spoza UE.

 

Inicjatywa = inspiracja

Loża Gdańska BCC pomaga już od kilku tygodni. Okazało się, że po akcji przeprowadzonej przez lożę, coraz więcej firm postanowiło pomagać także na własną rękę. – Wielu przedsiębiorców zainspirowała akcja przeprowadzona przez naszą loże – opowiada Maciej Dobrzyniecki. – Teraz już mnóstwo firm na własną rękę pomaga pracownikom służby zdrowia. Przekazują pieniądze i potrzebne sprzęty. Udało się nawet zainicjować projekt, którego celem jest zwiększenie dostępu do specjalistycznej diagnostyki zakażeń koronawirusem dla pracowników medycznych. Mam na myśli akcję #testyjeMY zorganizowaną przez laboratoria Invicta i nas BBC – wymienia Dobrzyniecki.

Firmy zrzeszone w Loży Gdańskiej BBC cały czas są w kontakcie z pomorskimi szpitalami i reagują na bieżące potrzeby tych jednostek oraz ich pracowników. – Niezwykle cieszą nas takie gesty wsparcia. Są one realną pomocą dla pacjentów chorych na koronawirusa oraz opiekujących się nimi lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych – zaznacza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Przedsiębiorcy pokazują, że w trudnych sytuacjach potrafią pokazać serce i pomagać innym. Mimo że wielu z nich znalazło się teraz w bardzo trudnej sytuacji. Serdecznie dziękuję za ten gest solidarności – mówi Struk.

W pomoc do tej pory zaangażowały się firmy: VTS, Navimor, Enbio Group, Dr. Oetker, Invest Komfort, Saur Neptun Gdańsk, JDA, Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, Porta, Solvit, Wyższa Szkoła Bankowa, Farm Frites, Profit Consult, BU Mario, PB Górski, Trans Polonia, Via Medica, Ziaja, Bibus Menos, Seeger Dach, Velas, STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi, AK Construction, ASE.