Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7f767668-4353-4db4-9620-418c5daf0eb8.jpg „Reset” w Teatrze Wybrzeże. Opowieść o czterech kobietach, które utraciły sens życia [PRAPREMIERA]

„Reset” w Teatrze Wybrzeże. Opowieść o czterech kobietach, które utraciły sens życia [PRAPREMIERA]

Reżyserka i aktorki spektaklu „Reset"

Na deskach Teatru Wybrzeże wystawiona zostanie sztuka australijskiej dramatopisarki Almy De Groen. Polska prapremiera spektaklu „Reset" odbędzie się w sobotę, 9 czerwca 2018 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie.

 

Kiedyś były bliskimi koleżankami z uczelni. Potem każda poszła swoją drogą, bliskie niegdyś więzi osłabły. Dziś, po latach, spotykają się by wesprzeć świeżą wdowę, a przy okazji zdać relację ze swoich potyczek z losem i z mężczyznami. Szczególnie tym jednym, który odcisnął piętno na życiu każdej z nich. Co zyskały, co straciły, jak bardzo życie w orbicie drugiego człowieka wpłynęło na ich własny los. Wszystkie zostały obdarzone wolną wolą, moralnością, uczuciami i empatią. Czy z nich skorzystały? Co pozostało, jeśli całkowicie i wbrew rozsądkowi poświęciły swoje życie dla kogoś? Cztery fantastyczne kobiety w obliczu utraty sensu życia podejmują ryzykowną grę, ujawniając skrywane dotąd tajemnice narażają się na utratę czegoś więcej niż dotychczasowego status quo. Czy było warto?

– Uwielbiam opowiadać o kobietach. Są niezbadanym kosmosem. Pełne niespodzianek i zagadek, a jednocześnie tak bardzo mądre, silne, zmysłowe i piękne. Badam z jakich przyczyn kobiety są w stanie zapomnieć o sobie i poświęcić się bez reszty dla mężczyzny, z którym żyją. Albo odwrotnie, uszanować swój wewnętrzny egoizm i zostać kimś, kto działa bezwzględnie. Każda z bohaterek dramatu „Reset” z niesamowitą determinacją próbuje sobie poradzić. Z niezwykłą ciekawością i wielkim szacunkiem przyglądam się tej sile jaką noszą w sobie, aby móc się odrodzić nawet po największej katastrofie. Odrodzić się i pójść dalej z wiarą, że świat może być lepszy – mówi reżyserka Anna Gryszkówna.

„Reset”

 • prapremiera: 9 czerwca 2018 r., sobota, godz. 19.00
 • pokazy przedpremierowe:
  3 czerwca 2018 r., niedziela, godz. 19.00
  5 czerwca 2018 r., wtorek, godz. 19.00
  6 czerwca 2018 r., środa, godz. 19.00
  7 czerwca 2018 r., czwartek, godz. 19.00
  8 czerwca 2018 r., piątek, godz. 19.00
 • kolejny spektakl: 10 czerwca 2018 r., niedziela, godz. 19.00
 • Teatr Wybrzeże
 • Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej
 • ul. Bohaterów Monte Cassino 30
 • Sopot

Autorka sztuki: Alma De Groen
Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Scenografia, kostiumy, światła: Anna Skupień, Katarzyna Szczurowska
Asystent kostiumograf: Małgorzata Mech
Muzyka: Piotr Łabonarski
Asystent reżysera: Anna Kociarz
Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko

W spektaklu występują:

 • Ewa Jendrzejewska – Judith
 • Anna Kociarz – Hester
 • Joanna Kreft-Baka – Meridee
 • Małgorzata Oracz – Lydia

Plakat spektaklu Reset

Alma De Groen (ur. 1941) – australijska dramatopisarska urodzona w Nowej Zelandii. Jej najsłynniejsza sztuka „The rivers of China” swoją premierę miała w Sydney Theatre Company w 1987 r. i została uhonorowana Premier’s Literary Award for Drama. Alma De Groen jako pierwsza kobieta dramatopisarska otrzymała nagrodę The Patrick White Award. Jest również autorką sztuk „Going home”, „The Joss Adams Show”, „Vocations” oraz „The woman in the window”.

Anna Gryszkówna (ur. 1979) – aktorka i reżyserka. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Od 2004 r. należy do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie, w którym zagrała m.in. w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego i Tadeusza Słobodzianka. Była asystentką reżysera przy spektaklach m.in. Jana Englerta, Michała Zadary i Macieja Prusa. Zadebiutowała spektaklem „Przesilenie” Davida Greiga i Gordona McIntyre’a w Teatrze Nowym w Poznaniu oraz Teatrze Miejskim w Lesznie. Anna Gryszkówna wyreżyserowała m.in. „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare’a w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oraz „Mężczyznę” Gabrieli Zapolskiej w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Anna Skupień (ur. 1986) i Katarzyna Szczurowska (ur. 1988) – duet scenograficzny, projektują scenografie, kostiumy, wizualizacje, zajmują się reżyserią światła. Absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii (2012). Pracowały w Teatrze Dramatycznym w Warszawie („Mężczyzna”), Teatrze Narodowym w Warszawie („Fortepian pijany”), Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie („Poskromienie złośnicy”), Teatrze Nowym w Poznaniu („Przesilenie”) oraz Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich („Dotknij wody, dotknij wiatru”).

Piotr Łabonarski (ur. 1990) – kompozytor. Studiował psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz realizację dźwięku w Akademii Filmu i Telewizji. Zadebiutował w 2013 r. muzyką do „Cudotworcy”, wystawionego w warszawskim Teatrze Dramatycznym, z którym do dziś jest związany. Skomponował tam muzykę do kilkunastu spektakli m.in. „Benta”, „Wizyty starszej pani” czy „Historia Jakuba”. Autor muzyki do słuchowisk radiowych oraz spektakli teatru telewizji, w tym nagrodzonej Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry „Walizki”.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.