Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/04/wiatr_ksiazki.jpg Nagroda Literacka Wiatr od Morza, zgłoszone książki. Fot. mat. prasowe WiMBP

Rekordowa liczba zgłoszeń do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza

Nagroda Literacka Wiatr od Morza, zgłoszone książki. Fot. mat. prasowe WiMBP
06.04.2022
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
AUTOR
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
06.04.2022

Do tytułu Literackiej Książki Roku zgłoszono 168 pozycji, natomiast o miano Pomorskiej Książki Roku walczyć będzie aż 260 tytułów. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach.

Prace kapituły potrwają do połowy października 2022 r. We wrześniu zostaną ogłoszone nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej w dwóch kategoriach. Zwycięzcę poznamy podczas gali wręczenia nagrody, 21 października 2022 r. w Centrum Świętego Jana w Gdańsku.

Rekordowa liczba zgłoszeń

Przyjmowanie zgłoszeń do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza zakończyło się z końcem marca 2022 r. W tym roku wpłynęła rekordowa liczba propozycji od wydawnictw, zrzeszeń literackich, uczelni humanistycznych, instytucji kultury i bibliotek nie tylko z Pomorza, ale z całej Polski. Wśród zgłoszonych do nagrody książek jest cały wachlarz różnorodnych pozycji. Oprócz wielu powieści znajdziemy również literaturę dziecięcą, biografie, tomiki poetyckie, reportaże, a nawet dramaty. Oczywiście, nie zabrakło licznych monografii i opracowań poświęconych architekturze, historii, przyrodzie i innym zagadnieniom tematycznie związanym z Pomorzem.

Konkursowa kapituła

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej, które pracuje w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski – literaturoznawca, Władysław Zawistowski – dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, prof. dr hab. Edmund Kizik – historyk, Elżbieta Pękała – redaktor, promotor czytelnictwa oraz dr hab. Katarzyna Szalewska – prof. UG, czeka ogromna praca. Na liście książek, które będą ubiegały się o tytuł Literackiej Książki Roku, jest 168 pozycji, natomiast o miano Pomorskiej Książki Roku walczyć będzie aż 260 tytułów.

Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza

Nagroda została ustanowiona przez Samorząd Województwa Pomorskiego w 2018 roku jako uznanie dokonań pomorskich autorów i wydawców, jako impuls do rozwoju pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa, a jej zadaniem przede wszystkim jest propagowanie miłości do literatury. Pomorską Nagrodę Literacką przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia.

W tym roku nagroda zostanie wręczona po raz piąty. Choć nie ma jeszcze długoletniej tradycji, już jest najważniejszym wyróżnieniem dla twórców literatury na Pomorzu. W ubiegłych latach laureatami zostali Martyna Bunda za powieść „Nieczułość”, Monika Milewska za książkę „Latawiec z betonu”, Izabela Morska za „Znikanie” oraz Antoni Pawlak za tom wierszy „Ale bez rozgrzeszenia”. Kto dołączy do tego grona w tym roku?

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.