Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/11/H0j5S9S7f0O0H1i6Q9o9m0E1R8m7v8a7-scaled.jpg Razem świętujmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Razem świętujmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Święto Niepodległości w Sopocie. Fot. Krzysztof Mystkowsk.KFP / UMS
09.11.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
09.11.2023

W sobotę, 11 listopada 2023 r. świętować będziemy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Gdańsku, jak co roku, wyruszy Parada Niepodległości, nie inaczej będzie w Sopocie. Natomiast w Gdyni tego dnia trwać będą Gdyńskie Urodziny Niepodległej. Wszędzie będzie patriotycznie i rodzinnie.

W każdym mieście przygotowano także wiele innych inicjatyw, które umożliwią wspólne świętowanie. Zarówno w Gdańsku, Gdyni i Sopocie odbędą się Biegi Niepodległości, koncerty patriotyczne, specjalne seanse polskich filmów, gry miejskie, a także uroczyste msze święte w intencji ojczyzny.

Parada Niepodległości w Gdańsku

Formowanie parady rozpocznie się od godz. 9.00 na Podwalu Staromiejskim, a jej start zaplanowano na godz. 10.30. Uczestnicy parady przejdą okrężną drogą przez całe Stare i Główne Miasto aż pod Zieloną Bramę, gdzie zostanie odśpiewany hymn narodowy oraz zrobione rodzinne zdjęcie. Na Długim Targu zaplanowano także wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek patriotycznych. Na zakończenie parady, o godz. 13.15 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi koncert carillonowy. Carillonistka miejska Monika Kaźmierczak oraz trębacze wykonają m.in. „Mazurka Dąbrowskiego”, utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina oraz tradycyjną muzyką gdańską.

Polonez Niepodległości w Sopocie

Sopockie obchody otworzy rowerowa parada oraz widowiskowy przejazd zabytkowych aut organizowany przez Straż Pożarną. Zbiórkę uczestników zaplanowano o godz. 10.45 za budynkiem straży przy ulicy Armii Krajowej. Kolumna ruszy ulicami miasta o godz. 11.00 i zmierzać będzie w kierunku molo. Po drodze, około godz. 11.30 przy kościele św. Jerzego można się też będzie dołączyć do Poloneza Niepodległości, który przygotują harcerze. Następnie taneczny korowód zejdzie ulicą Bohaterów Monte Cassino do placu Przyjaciół Sopotu. Przy muszli koncertowej o godz. 12.00 wszyscy wspólnie odśpiewają hymnu, przy dźwiękach którego nastąpi podniesienie flagi na drabinie wozu strażackiego.

Gdyńskie Urodziny Niepodległej

Tegoroczne Urodziny Niepodległej uczci parada, która rozpocznie się o godz. 12.00 i przejdzie ulicą Świętojańską na skwer Kościuszki. Przed pomnikiem Polski Morskiej jej uczestnicy złożą hołd bohaterom polskiej niepodległości. Następnie o godz. 14.00 będzie można zobaczyć, jak do portu macierzystego wpływa Dar Młodzieży. Żaglowiec zacumuje tradycyjnie przy Molo Południowym na wysokości Akwarium Gdyńskiego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.