Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/06/Zajecia-dla-dzieci-i-mlodziezy-w-MNG.jpg Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy… w Muzeum Narodowym. Wyjątkowa wystawa i gra dla dzieci

Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy… w Muzeum Narodowym. Wyjątkowa wystawa i gra dla dzieci

Zajęcia dla dzieci i młodzieży w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Mat. prasowy MNG
21.06.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
21.06.2022

W pierwszy dzień wakacji w Zielonej Bramie otwarta dla dzieci zostanie wyjątkowa wystawa. Najmłodsi zwiedzający będą mogli na niej dotykać, lepić, wąchać i wsłuchiwać się w… rzeźby. Wystawę zaprojektowano tak, aby eksponaty działały na wszystkie zmysły. Dodatkowo, jej wernisaż odbędzie się w formie zabawy „Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy!”.

Wystawa „Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy!” będzie przestrzenią doświadczalną zbudowaną z różnorodnych rzeźb. Jej przestrzeń zostanie podzielona została na cztery moduły. Każdy stanowić będzie opowieść o innym materiale rzeźbiarskim: drewnie, glinie, kamieniu i metalu. Dzieci poznają procesy obróbki i etapy powstawania dzieła sztuki. Obiekty-narzędzia obecne na ekspozycji pozwolą im doświadczyć dotykowych właściwości poszczególnych surowców.

Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy! Wystawa dla dzieci

  • wystawa czynna: 25 czerwca – 16 października 2022 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku. Oddział Zielona Brama
  • Długi Targ 24, Gdańsk

Nietypowy wernisaż

Podobnie jak sama ekspozycja, nietypowy będzie również jej wernisaż. Przygotowany bowiem został nie w muzealnych wnętrzach, lecz w plenerze, przy Zielonej Bramie od strony Długiego Targu. W sobotę, 25 czerwca w samo południe rozpocznie się tam zabawa dla dzieci w „Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy!”. Grę będą animować muzealni edukatorzy, a w roli głównej wystąpi prawdziwa „żywa” Rzeźba.

Gra wystartuje trzykrotnie, w trakcie trwania wernisażu wystawy w godz. 12.00-15.00. Aby wziąć udział w zabawie wystarczy dołączyć do uczestników na miejscu. Na zwycięzców czekać będą nagrody, a dla wszystkich przygotowano upominki.

Zasady gry:

  1. Tytuł gry stanowi aluzję do popularnej zabawy dziecięcej „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!”. Jej reguły są analogiczne, z jednym wyjątkiem: miejsce przysłowiowej Baby Jagi zastępuje Rzeźba.
  2. Rzeźba jest osobą prowadzącą, która stoi tyłem do uczestników poruszających się w jej kierunku w sposób określony przez animatora.
  3. Gdy Rzeźba wypowie zdanie: „Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy”, odwraca się, a uczestnicy bezzwłocznie zatrzymują, bez względu na to w jakich pozycjach się znajdują.
  4. Rzeźba chodzi między uczestnikami przyglądając im się tak długo, aż któryś z graczy poruszy się. Dopuszczalne jest rozśmieszanie uczestników. Ten, kto nie ustoi w bezruchu, odpada.
  5. Wygrywają trzy pierwsze osoby, którym uda się dotknąć Rzeźby. Przechodzą one do rozgrywki finałowej – wówczas gra rozpocznie się od początku.

Szczegółowe informacje, w tym regulamin zabawy, znajdują się na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.