Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/01/Puste-miejsca.jpg „Puste miejsca” w Teatrze Wybrzeże. Najnowszą premierą będzie współczesna katalońska sztuka

„Puste miejsca” w Teatrze Wybrzeże. Najnowszą premierą będzie współczesna katalońska sztuka

Fot. Mateusz Dąbrowski
30.01.2024
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
30.01.2024

Czy teatr może uzdrawiać? Na pewno może dać przestrzeń do poruszania bolesnych i traumatycznych tematów. W piątek, 2 lutego 2024 r. na scenie Stara Apteka odbędzie się premiera „Pustych miejsc” w reżyserii Leny Frankiewicz. Autorką spektaklu jest katalońska reżyserka i psycholożka Clàudia Cedó.

Julia i Paul spodziewają się dziecka. Jednak od samego początku ciąża nie przebiega prawidłowo. W wyniku kolejnych komplikacji bohaterka zmuszona jest stanąć przed decyzją, która odciska trwały ślad na jej psychice. Julia, wciąż rozpamiętując przeszłość przestaje odczuwać teraźniejszość. Jest jednak ktoś, kto używając narzędzi z pogranicza teatru i terapii podejmie próbę uzdrowienia kobiety.

Współczesna katalońska sztuka opowiada o wychodzeniu z poczucia bezsensu, a także o zgodzie na stratę, która wypierana może spowodować utknięcie w przeszłości, a oswojona i zintegrowana pozwala na wyjście z pustych miejsc ku życiu we wszystkich jego barwach i przejawach.

– Na pytanie, jak sobie poradzić ze stratą, próbuje odpowiedzieć Lena Frankiewicz, która po „Nieczułości” znów traktuje teatr, jako terytorium do przerabiania trudnych, niewygodnych tematów – mówi Mateusz Dąbrowski, specjalista ds. komunikacji internetowej i multimedialnej Teatru Wybrzeże.

„Puste miejsca”

  • premiera: 2 lutego 2024 r., piątek, godz. 19.00
  • Teatr Wybrzeże: scena Stara Apteka
  • Teatralna 4, Gdańsk

Autorka sztuki: Clàudia Cedó
Tłumaczenie z języka hiszpańskiego: Zuzanna Bućko
Reżyseria: Lena Frankiewicz
Scenografia, światło: Agata Skwarczyńska
Kostiumy: Alicja Kamaj
Muzyka: Miłosz Pękala
Choreografia: Anna Steller
Wideo: Mateusz Zieliński
Konsultacje wokalne: Marta Smuk
Konsultacje psychologiczne: Anna Szarmach
Inspicjentka – suflerka, asystentka reżyserki: Agnieszka Szczepaniak

W spektaklu wystąpią: Dorot Androsz, Piotr Biedroń, Katarzyna Dałek, Sylwia Góra, Krzysztof Matuszewski i Marzena Nieczuja-Urbańska.

.

Spotkanie DKT

Po zakończeniu spektaklu „Puste miejsca” w niedzielę, 4 lutego 2024 r. ok. godz. 21.15 na scenie Stara Apteka odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego, w którym udział wezmą zespół aktorski, reżyserka spektaklu Lena Frankiewicz, a także autorka dramatu Clàudia Cedó. Dyskusję poprowadzi dramaturżka Anna Wakulik, a rozmowę tłumaczyć będzie Paulina Eryka Masa.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Warsztaty do spektaklu

Spektaklowi „Puste miejsca” towarzyszyć będzie również warsztat teatralny, który zorganizowany zostanie w poniedziałek, 19 lutego na Dużej Scenie. Spotkanie będzie okazją nie tylko do podzielenia się wrażeniami i nazwania swoich emocji związanych z przedstawieniem, ale i zwrócenia uwagi na sposób budowania scenicznej opowieści.

Do uczestnictwa w warsztacie wymagana jest znajomość spektaklu „Puste miejsca”. Zajęcia poprowadzą Weronika Łucyk i Anna Augustyniak, a czas ich trwania wynosi dwie godziny. Obowiązują zapisy na adres e-mail: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.