Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/kafebe.jpg stoisko na jarmarku

Przyznano Grand Prix Jarmarku św. Dominika. Pomorskie Smaki docenione przez jury

Kram Kafëbë na Jarmarku. Fot. facebook.com/pomorskie

W tym roku nagroda Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2020 została przyznana w dwóch kategoriach – Dobry Smak i Dobry Pomysł. W pierwszej kategorii nagrodę otrzymała restauracja Kafëbë z Gdańska. Najlepszym pomysłem natomiast okazało się stoisko z domkami dla dzikich owadów. Komisja przyznała również wyróżnienia.

Tegoroczny 760. Jarmark św. Dominika trwa od 25 lipca do 16 sierpnia. Ze względu na epidemię koronawirusa  wystawców jest mniej, a stragany rozstawiane są w bezpiecznej odległość tak, by nie tworzyły się zatory.

 

Kafëbë, czyli kaszubskie smaki w innym wydaniu

Zwycięzców wybrało jury, złożone z przedstawicieli mediów, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Miasta Gdańska, Rady Miasta Gdańska oraz organizatora Jarmarku – Międzynarodowych Targów Gdańskich.

W kategorii Dobry Smak Grand Prix otrzymała restauracji Kafëbë za szeroki wybór dań wykonanych z produktów tradycyjnych Pomorza w niekonwencjonalnym podaniu. Bistro serwuje m.in. bułę ze śledziem, pajdę ze smalcem z fasoli czy bułkę z gęsiną.

Pod uwagę brano m.in. walory smakowe, oryginalną recepturę, atrakcyjne opakowanie i oraz atrakcyjność w kategoriach handlowych.  Komisja oceniła również atrakcyjność ekspozycji i wystroju stoiska oraz profesjonalizm w obsłudze klientów. Stoisko Kafëbë znajduje się na Ołowiance (obok Polskiej Filharmonii Bałtyckiej) w strefie Pomorskie Smaki, restauracja mieści sie na ul. Piwnej w Gdańsku.

 

Redpoint i ich hotele dla owadów

W kategorii – Dobry Pomysł – komisja oceniała przede wszystkim innowacyjność, wysoki poziom wykonania, dobre wzornictwo, oraz walory użytkowe i artystyczne. Nagrodę przyznano firmie Redpoint Monika Rajchert z Gdańska za ich stoisko z domkami dla dzikich owadów.

Stoisko oferuje różnej wielkości hotele, które zapewniają schronienie owadom zapylającym. Domki wykonane są ze sklejki z użyciem naturalnych materiałów, jak kora drewna, liście, szyszki, trawy itp. i dają możliwość budowy gniazd, zwłaszcza podczas zimy. Budki wpisują się w trendy ekologiczne, zero waste (bezresztkowe), wielokrotnego wykorzystania materiałów i bioróżnorodności. Domki można zamontować wszędzie tam, gdzie owady nie mają dostępu do roślinności, w szczególności w mieście.

Kram z hotelami dla owadów znajduje się na Długim Pobrzeżu (stoisko nr 37).

 

Wyróżnienia

W kategorii Dobry Smak komisja Jarmarku przyznała aż dwa wyróżnienia. Jedno otrzymało kolejne stoisko w ramach strefy Pomorskich Smaków. Bekon z Więckowic został doceniony za długo dojrzewającą wędzonkę wołową z Kociewia.

Drugie wyróżnienie w tej kategorii jury przyznało firmie OL-MAT sp. z o.o. z Kruszwicy (ul. Grobla IV, stoisko nr 8) za ofertę ryb smażonych w zalewie octowej i octowo-pomidorowej.

Za Dobry Pomysł wyróżnienie otrzymało stoisko Tajemnice Drewna z Konarzyn (ul. św. Ducha, stoisko nr 13) za ręcznie wycinane ozdoby z drewna. Drewniane koty, psy, rozmaite napisy czy wybrane imiona wycinane są ręcznie, bez użycia lasera. Na stoisku można zobaczyć jak produkowane są te unikatowe ozdoby.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.