Kultura
Podpisanie umowy na remont w Teatrze Wybrzeże

Przyszedł czas na modernizację Dużej Sceny i foyer Teatru Wybrzeże

Podpisanie umowy na remont Dużej Sceny Teatru Wybrzeże. Fot. materiały prasowe
23.07.2020
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
AUTOR
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
23.07.2020

Rozpoczyna się najdroższy i największy etap modernizacji Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Chodzi o remont Dużej Sceny, w tym przebudowę widowni i foyer teatru. Budowa trwać będzie dwa lata, ale to nie oznacza zamknięcia instytucji. Widzowie będą uczestniczyć w spektaklach odgrywanych na dwóch nowych scenach – niedawno otwartej Malarni i zaadaptowanej Starej Aptece.

Budowę na realizację remontu Dużej sceny władze Teatru podpisały 22 lipca 2020 r. Inwestycja finansowana jest m.in. ze środków samorządu województwa pomorskiego.

Nowy stary teatr

Projekt przebudowy Teatru Wybrzeże rozpoczął się w 2014 r. Do tej pory (w 2018 roku) otwarto Starą Aptekę, czyli zupełnie nową scenę teatru, powstałą w miejscu zaadaptowanego przez teatr budynku z 1636 r (obok Wielkiej Zbrojowni). Natomiast na przebudowanej scenie Malarnia spektakle rozpoczną się już 23 lipca 2020 r.

Przyszedł czas na ostatni etap projektu przebudowy i modernizacji Teatru Wybrzeże. W wyniku przedsięwzięcia budynek Dużej Sceny zostanie gruntownie zmodernizowany i wyposażony, w wyniku czego stanie się nowoczesnym obiektem, dostosowanym do potrzeb widzów i pozwalającym realizować przedsięwzięcia artystyczne na najwyższym poziomie.

Co się zmieni?

Zakres robót obejmuje gruntowną modernizację budynku Dużej Sceny. Przebudowana zostanie widownia oraz foyer. Ponadto wymieniona zostanie instalacja ogrzewania, wentylacja i klimatyzacja oraz urządzenia mechaniki sceny. Przebudowana zostanie frontowa szklana fasada, a także piwnice i wejścia boczne oraz do pomieszczeń pomocniczych.

Zgodnie z umową przebudowa trwać będzie dwa lata. W ramach odrębnych zamówień Duża Scena zostanie wyposażona w odpowiedni sprzęt do prowadzenia działalności artystycznej, w tym urządzenia systemu elektroakustyki i oświetlenia scenicznego, a także fotele teatralne. Zakończenie przedsięwzięcia i ponowne udostępnienie obiektu dla widzów planowane jest na koniec 2022 roku. Wartość kontraktu wynosi 42,1 mln zł brutto.

Budynek Dużej Sceny pochodzi z 1967 roku. Wybudowano go w miejscu pochodzącego z 1801 roku Teatru Miejskiego, przebudowanego w latach trzydziestych dwudziestego wieku i zniszczonego pod koniec II Wojny Światowej. Budynek ma formę modernistyczną, z dużymi powierzchniami przeszkleń od strony Targu Węglowego. Od czasu powstania budynek nie doczekał się kompleksowej modernizacji, przeprowadzano w nim jedynie prace remontowe na mniejszą skalę. Z upływem lat infrastruktura uległa naturalnemu zużyciu, co w powiązaniu z postępem technologicznym sprawia, iż obecny stan techniczny obiektu znacząco odbiega od współczesnych standardów i oczekiwań widzów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.