Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/08/wieniec-z-Polczyna.jpg Wieniec dożynkowy z Połczyna najładniejszy na Pomorzu [POMORSKIE ŚWIĘTO PLONÓW]

Wieniec dożynkowy z Połczyna najładniejszy na Pomorzu [POMORSKIE ŚWIĘTO PLONÓW]

Wieniec dożynkowy z Połczyna. Fot. ze zbiorów UMWP
31.08.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
31.08.2022

Koncerty, konkursy oraz specjały pomorskiej kuchni i lokalne rękodzieło. To tylko niektóre atrakcje, jakie przez dwa dni, 17 i 18 września 2022 r. będą czekać na Was w Debrznie. A to wszystko w ramach Pomorskiego Święta Plonów.

AKTUALIZACJA [18.09.2022]

Wieniec dożynkowy wykonany w Połczynie w gminie Puck wygrał konkurs podczas Pomorskiego Święta Plonów w Debrznie. Impreza odbyła się w weekend, 17-18 września 2022 r.

Przez Pomorskie Święto Plonów przewinęło się każdego dnia kilkanaście tysięcy osób. Po raz pierwszy dożynki trwały dwa dni. W ramach Święta odbył się pierwszy Kongres Wsi Pomorskiej, było miasteczko Powiatów Pomorskich oraz Jarmark Święta Plonów. Zarówno goście, jak i mieszkańcy mogli spróbować specjałów kulinarnych z całego regionu.

*  *  *

Dożynki w Debrznie

Pomorskie Święto Plonów to symboliczne zwieńczenie okresu żniwnego na terenie Województwa Pomorskiego. Tegoroczna edycja jest kontynuacją organizowanych od lat Dożynek Wojewódzkich. Po raz pierwszy jest to Święto dwudniowe. Na wrześniowy weekend 17 i 18 września 2022 r. do Debrzna zjadą przedstawiciele całego Pomorza, prezentujący lokalną kulturę, tradycję oraz bogactwo kulinarne całego regionu. Dożynki to wspaniała okazja do pokazania dziedzictwa kulturowego regionu poprzez kultywowanie lokalnego folkloru. Podczas Dożynek odbędzie się tradycyjny Wojewódzki Konkurs na Wieniec Dożynkowy oraz Konkurs na Najlepszą Prezentację Powiatu. Zorganizowany zostanie też Kongres Wsi Pomorskiej, który będzie okazją do dyskusji na temat przemian jakie zaszły na pomorskiej wsi oraz w rolnictwie, jak również o problemach, szansach i perspektywach dla obszarów wiejskich i ich mieszkańców. Odbędzie się także Dożynkowa Spartakiada o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. Reprezentanci danego Powiatu będą mogli spróbować swych umiejętności m.in: w konkurencjach rzutowych dla Starostów, dojeniu krowy na czas, wyciskaniu ciężarka 17,5, jeździe na taczce, skakance, slalomie piłkarskim, rzutach pantoflami i gumofilcem, skokach w workach. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal, a trzej najlepsi zawodnicy w poszczególnych konkurencjach okazałe trofea i nagrody niespodzianki.

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Od kilkunastu lat pomorską tradycją jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który organizowany jest podczas Dożynek Wojewódzkich. Wieńce mogą być  zrobione z kwiatów, zboża, płodów rolnych, czy roślin uprawianych w regionie. Ale nie wolno stosować plastiku, styropianu czy sztucznych kwiatów. Z czego będzie tegoroczny? O tym przekonamy się w drugim dniu Pomorskiego Święta Plonów, niedzielę, 18 września. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 3 tys. zł, za drugie miejsce przyznana zostanie nagroda w wysokości 2 tys. zł., a za trzeci stopień podium 1500 zł. Przewidziano również trzy wyróżnienia po 500 zł

Najlepszy powiat

Na dożynkach w Debrznie po raz pierwszy odbędzie się też konkurs na najlepszą prezentację powiatu. Powstanie Miasteczko Powiatów. Powiat, który przygotuje najlepsze stoisko prezentując tradycje kulturowe i kulinarne, otrzyma pamiątkową statuetkę i zaszczytny tytuł pierwszego zwycięzcy konkursu „Najlepsza Prezentacja Powiatu”.

– Konkurs ma na celu aktywizację społeczności, kultywowanie i upowszechnianie tradycji, obyczajów, promowanie lokalnego rzemiosła i produktów tradycyjnych – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Okazją do tego będzie właśnie Miasteczko Powiatów. Oceniane będą cztery punkty.

– To aranżacja stoiska, zaangażowanie mieszkańców w realizację prezentacji, promocja powiatu, jego historii, tradycji i rozwoju oraz prezentowany program artystyczny – wylicza Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Zwycięzca konkursu ogłoszony zostanie w niedzielę 18 września 2022 r. Otrzyma statuetkę i pamiątkowy dyplom.

Program

Sobota 17 września 10.00 – 22.00

10.00- 15.00 – Kongres Wsi Pomorskiej, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Debrznie

13.00 – 22.30 – Jarmark Święta Plonów

15.00-17.30 – Prezentacja Powiatów Pomorskich

17.30- 18.30 Występy zespołów folklorystycznych

18.30- 19.30 Rozstrzygniecie konkursów na najpiękniejszy wieniec powiatowy i gminny

19.30 Koncert zespołu The Ukrainian Folk

21.00 Koncert zespołu Brathanki

Niedziela 18 września  9.00 – 21.00

9.00 – 12.00  Rejestracja wieńców dożynkowych

13.00  Msza święta

14.00 – 14.30 Korowód Dożynkowy

13.00 – 22.30 Jarmark Święta Plonów

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.