Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/01/328548487_909120756758725_7057946137901685393_n.jpg Przez tor przeszkód na ściankę wspinaczkową. W Żukowie powstaje centrum treningowe dla strażaków ochotników

Przez tor przeszkód na ściankę wspinaczkową. W Żukowie powstaje centrum treningowe dla strażaków ochotników

Fot. Aleksander Olszak
31.01.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
31.01.2023

Centrum treningowe dla strażaków ochotników w Żukowie będzie pierwszym tego typu w naszym regionie. Będzie wyposażone m.in. w ściankę wspinaczkową i dwa tory przeszkód. Koszt budowy to ok. 1,3 mln zł. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze specjalnego programu samorządu województwa pomorskiego.

Z centrum mają również korzystać młodzieżowe drużyny pożarnicze.

Fachowcy z OSP

Alarm! Po miejscowości niesie się wycie syreny. Gdzieś wybuchł pożar, doszło do wypadku. Słowem potrzebna jest pomoc, trzeba ratować ludzkie życie i zdrowie. Z pomocą przybywają strażacy ochotnicy. Często to oni są pierwsi na miejscu zdarzenia i podejmują działania ratownicze. To fachowcy. Jednak najlepszy nawet specjalista potrzebuje miejsca do szkolenia i rozwijania swoich umiejętności. I takie właśnie miejsce powstało w Żukowie. A żukowskie OSP znajduje się w wojewódzkiej czołówce, jeśli chodzi o sprzęt, jak i o liczbę interwencji.

Jak będzie wyglądać kompleks treningowy?

Już z daleka na terenie powstającego centrum wyróżnia się 12 metrowa ściana z pustymi oknami i ścianką wspinaczkową. Jak tylko pozwolą warunki pogodowe na przyległym terenie zostaną ustawione dwa tory przeszkód. Będzie tam sześciometrowa równoważnia, rura do czołgania i ściana o wysokości 1,5 m. Dodatkowo na drugim torze, dla młodzieżowych drużyn pożarniczych, będzie ustawiony płotek, tunel, kładka i ścianka.

Strażacki obiekt ma też ciekawostkę. Ostatnie piętro wieży jest wykonane jedynie w połowie. Na prawidłową wysokość 15 m nie pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ale władze Żukowa starają się plan zmienić i wtedy wieża osiągnie docelową wysokość. Zgodnie z zapowiedziami samorządowców już wiosną strażacy będą mogli z gotowego kompleksu treningowego.

Partnerstwo samorządów

Powstanie żukowskiego centrum nie byłoby możliwe, gdyby nie wyjątkowe partnerstwo. Pierwotnie budowa miała kosztować ok. 900 mln zł. Wojna na Ukrainie, a co za tym idzie wzrost cen spowodowały, że koszty urosły do ok. 1,3 mln zł.

– Trzeba było szukać pomocy. Zawiązaliśmy partnerstwo gmin powiatu kartuskiego. Dzięki temu oraz 300 tys. zł ze środków samorządu województwa uzbieraliśmy około 770 tys. zł. Brakującą kwotę dołożyliśmy z naszego gminnego budżetu – mówił burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski.

Każda gmina (Chmielno, Przodkowo, Kartuzy, Sierakowice, Somonino, Stężyca i Sulęczyno) dokładała się w takim zakresie finansowym jak było to możliwe.

– To piękny przykład jak my, samorządowcy współpracujemy dla dobra mieszkańców naszych gmin oraz powiatów – dodał burmistrz Kankowski.

Wyjątkowy program

Samorząd województwa pomorskiego od lat wspiera strażaków ochotników.

– Co roku przekazujemy wsparcie finansowe na zakup sprzętu. Ale uznaliśmy, że to nie wystarczy. Widzimy, że średnia wieku wśród druhów i druhen rośnie. Tego typu ośrodki treningowe mogą być zachętą dla młodych, aby wstąpić w szeregi OSP – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Dlatego przygotowaliśmy specjalny program, w którym chcemy wspierać budowę ośrodków treningowych. Z uwagi na sytuację gospodarczą nie będzie to łatwe, ale na bezpieczeństwie Pomorzan nie możemy oszczędzać – dodał.

W 20222 r. sejmik województwa pomorskiego przeznaczył 2 mln zł na tego typu działania.

– Cieszę się, że tą decyzję radni podjęli jednogłośnie, niezależnie od przynależności partyjnej – dodał marszałek.

Pomorski projekt skierowany jest nie tylko dla strażaków.

– Gminy będą mogły z niego korzystać do promocji sportu czy edukacji z zakresu bezpieczeństwa. Docelowo chcemy, aby takie ośrodki jak ten znajdowały się w każdym powiecie – zapowiedział marszałek Struk.

Obecnie w województwie pomorskim działa 580 jednostek OSP, w których służbę pełni kilkadziesiąt tysięcy druhów i druhen. W 2022 r. brali oni udział w ponad 4 tys. akcji.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.