Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
Przewrotna sztuka o sensie naszego życia. „Śmierć Iwana Iljicza” w Teatrze Wybrzeże [PREMIERA]

Przewrotna sztuka o sensie naszego życia. „Śmierć Iwana Iljicza” w Teatrze Wybrzeże [PREMIERA]

Scena z próby spektaklu „Śmierć Iwana Iljicza"

Na deskach Teatru Wybrzeże wystawiona zostanie sztuka powstał na podstawie opowiadania słynnego rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja. Premiera „Śmierci Iwana Iljicza" w reżyserii Franciszka Szumińskiego odbędzie się w sobotę, 22 lutego 2020 r. w Starej Aptece.

 

Iwan Iljicz i jego rodzina prowadząca przykładne, a co ważniejsze chwalone przez towarzystwo życie została dotknięta chorobą. Choroba Iwana Iljicza, jak kolejny członek rodziny, wchodzi do domu. Rozgaszcza się i nie ma zamiaru go opuścić. Zmienia panujące między bliskimi stosunki. Zmusza ich do spojrzenia na dotychczasowe życie i zweryfikowania jego pokazowego charakteru. Staje się lustrem, w którym nikt na co dzień nie chce się widzieć. Każdy z członków rodziny głównego bohatera chce przecież utrzymać dotychczasowe spokojne i wzorowe życie, a nie mierzyć się z chorobą, która stawia w obliczu nieznanego.

 

Problem śmierci i choroby

Tytuł „Śmierć Iwana Iljicza”, nadany przez Lwa Tołstoja, może być odczytywany przewrotnie. Czytelnik, razem z Iwanem Iljiczem zostaje wciągnięty w pułapkę. To, co do tej pory zdawało się oczywiste, zaczyna być rozumiane w zupełnie odwrotnym sensie. Pozornie trywialna choroba Iwana Iljicza, z dnia na dzień staje się coraz poważniejsza, aż nieuchronnie prowadzi go do śmierci. Iwan Iljicz zapada się w sobie i swojej chorobie. Coraz szybciej i szybciej zbliża się do przepaści.

– Im głębiej spada tym trudniej jest mu utrzymać ostrość widzenia najważniejszych spraw: jego pozycji społecznej, pracy czy życia rodzinnego. Wspomnienia z dzieciństwa i doświadczenie choroby zlewają się w jego głowie w jedno zasadnicze pytanie: „Co jeżeli rzeczywiście żyłem nie tak, jak trzeba?”. Problem śmierci i choroby jest dla mnie parabolą, soczewką, przez którą można spojrzeć na życie Iwana Iljicza lub na własne życie. Iwan Iljicz jest zmuszony do konfrontacji, przed którą nieodwołalnie postawiony będzie każdy z nas – mówi Franciszek Szumiński, reżyser spektaklu.

 

„Śmierć Iwana Iljicza”

 • premiera: 22 lutego 2020 r., sobota, godz. 19.00
 • kolejne spektakle:
  23 lutego 2020 r., niedziela, godz. 19.00
  25 lutego 2020 r., wtorek, godz. 19.00
  26 lutego 2020 r., środa, godz. 19.00
  13 marca 2020 r., piątek, godz. 19.00
  14 marca 2020 r., sobota, godz. 18.00
  15 marca 2020 r., niedziela, godz. 18.00
 • Teatr Wybrzeże
 • scena Stara Apteka
 • ul. Teatralna 2
 • Gdańsk

 

Autor sztuki: Lew Tołstoj
Adaptacja: Małgorzata Jakubowska, Franciszek Szumiński
Reżyseria: Franciszek Szumiński
Asystent reżysera: Katarzyna Z. Michalska
Dramaturgia: Małgorzata Jakubowska
Scenografia, kostiumy: Katarzyna Kornelia Kowalczyk
Światła: Daniel Sanjuan Ciepielewski
Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko

 

W spektaklu występują:

 • Krzysztof Matuszewski – Iwan Iljicz Gołowin,
 • Małgorzata Brajner – Praskowia Fiodorowna,
 • Katarzyna Z. Michalska – Liza Iwanowna,
 • Piotr Łukawski – Fiodor Pietrowicz Pietryszczew,
 • Robert Ciszewski – Gierasim.
Plakat spektaklu Śmierć Iwana Iljicza

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.