Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/06/gwiazd_polnocy1.jpg Obelisk Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze

Przed nami uroczysty jubileusz Jastrzębiej Góry. Słynny kurort ma już 100 lat!

Obelisk Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze. Mat. prasowy Gminy Władysławowo
18.06.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
18.06.2021

W tym roku przypada jubileusz 100-lecia powstania Jastrzębiej Góry. Główne obchody odbędą się w poniedziałek, 21 czerwca 2021 r., a najważniejszym wydarzeniem będzie odsłonięcie pamiątkowego muralu. Zaplanowano także historyczny spacer z przewodnikiem, plener malarski oraz wydanie okolicznościowych publikacji.

Jastrzębia Góra to miejscowość położony na malowniczym klifie, przy najdalej wysuniętym na północ punkcie Polski. Jej historia sięga okresu międzywojennego, kiedy po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości zbudowano tu letnisko. Stopniowo osada przemieniła się w ważny kurort, który również współcześnie odwiedzany jest przez znanych ludzi kultury i intelektualistów.

Co w programie?

Główne obchody jubileuszu 100-lecia powstania Jastrzębiej Góry zaplanowano na poniedziałek, 21 czerwca 2021 r., w pierwszy dzień astronomicznego lata. Najważniejszym wydarzeniem będzie odsłonięcie muralu „Jastrzębia Góra – 100 lat w biało-czerwonym świetle blizy”, przedstawiającego miejsca i postaci związane z tą miejscowością.

Tego dnia odbędzie się też historyczny spacer z przewodnikiem dla mieszkańców i turystów, podczas którego będzie można otrzymać okolicznościowy numer retrogazety „Kurier Pilëce” (Pilëce to kaszubska nazwa Jastrzębiej Góry) czy wziąć udział w grze miejskiej „Bądź jak jastrząb”. Natomiast o godz. 19.00 na stronie internetowej Gminy Władysławowo, jej profilu na Facebooku oraz platformie YouTube pojawi się pierwsza z trzech części reportażu o Jastrzębiej Górze, zatytułowana „Historia”.

Dodatkowo, 21 i 22 czerwca w godz. 16.00-20.00 przy obelisku Gwiazda Północy odbywać się będzie plener malarski z udziałem uczniów miejscowej szkoły podstawowej. Poplenerową wystawę prac będzie można obejrzeć od 26 czerwca do 15 sierpnia w auli kościoła parafialnego św. Ignacego Loyoli.

Baner uroczystości 100-lecia powstania Jastrzębiej Góry

W tym roku wydane zostaną również okolicznościowe publikacje: album, zawierający fotografie od początku powstania miejscowości aż po czasy obecne, komiks, którego główną bohaterką jest nieistniejąca już słynna winda, niegdyś umożliwiająca letnikom zjazd ze stromego klifu na plażę, oraz pocztówki, przedstawiające charakterystyczne obiekty i miejsca w Jastrzębiej Górze.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.