Kultura
Przed nami kolejna edycja Kolędowania w ECS. W programie premiera „Niech ci się wyśni”

Przed nami kolejna edycja Kolędowania w ECS. W programie premiera „Niech ci się wyśni”

Kolędowanie w ogrodzie zimowym ECS. Fot. Grzegorz Mehring
05.01.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
05.01.2022

Po ubiegłorocznym kolędowaniu na zewnątrz, noworoczne spotkanie wraca do ogrodu zimowego Europejskiego Centrum Solidarności. Wydarzenie zostanie zorganizowane w sobotę, 8 stycznia 2022 r. Podczas tego wyjątkowego wieczoru po raz pierwszy zostanie publicznie odśpiewana nowa kolęda „Niechaj ci się wyśni”, która powstała z inspiracji ECS.

Co roku z początkiem stycznia w ogrodzie zimowym ECS odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

– Europejskie Centrum Solidarności powstało nie tylko po to, aby upamiętniać pokojową rewolucję Solidarności, ale też po to, żeby odnawiać wielki kapitał społeczny, jaki narodził się w Polakach w Sierpniu ’80. Dobrze, że w duchu Bożego Narodzenia ożywają w ludziach tamte dobre energie. – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

Wspólne śpiewnie

Każdorazowo repertuar Kolędowania w ECS jest inny. Powstaje śpiewnik zaprojektowany specjalnie na ten wieczór. Uczestnicy wieczoru uczą się nowych utworów, historycznych lub współczesnych. Naukę wspiera okazjonalny chór ECS złożony z pracowników, współpracowników, rodzin, przyjaciół oraz przewodników i wolontariuszy.

Nie obyłoby się bez nieocenionych animatorów wokalnych, w tej roli niezmiennie od lat: Aleksandra Kucharska-Szefler – śpiewaczka operowa, prowadząca klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Jakub Kornacki – aktor, pedagog Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Za fortepianem tradycyjnie zasiądzie Witosława Frankowska – kameralistka i etnomuzykolożka, łącząca zamiłowanie do muzyki dawnej z badaniami muzyki ludowej i regionalnej Kaszub, natomiast z akordeonem stawi się kompozytor i aranżer Cezary Paciorek. Oboje są wykładowcami i pedagogami Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Premierowe wykonanie

Przed dwoma laty ECS zaczęło budować kolekcję własnych kolęd i pastorałek, do których napisania zaprasza lokalnych twórców. Podczas tegorocznego Kolędowania zaplanowano premierowe wykonanie publiczne utworu zatytułowanego „Niechaj ci się wyśni”. Słowa napisała Anna Czekanowicz – gdańska poetka i autorka opowiadań, wieloletnia dyrektorka Biura Prezydenta ds. Kultury w gdańskim magistracie. Muzykę skomponowała dr hab. Witosława Frankowska – kameralistka i etnomuzykolożka, pedagożka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Wśród wykonawców usłyszmy: Julię Nowikowską (mezzosopran), Maję Miro-Wiśniewską (flet poprzeczny barokowy), Patryka Purzyckiego (altówka) i Weronikę Kulpę (wiolonczela). Całość poprowadzą aktorzy: Małgorzata Brajner, Marta Jankowska i Jacek Labijak. Atrakcją wieczoru będzie też wystawa obrazów gdańskiej artystki Beaty Polak-Peli, które stały się ilustracją spotu do kolędy „Niechaj ci się wyśni”.

*  *  *

Co prawda wszystkie bezpłatne wejściówki na Kolędowanie w ECS rozeszły się w niecałą godzinę, ale wydarzenie będzie można śledzić online. Transmisja będzie prowadzona na stronach internetowych gdansk.pl oraz ecs.gda.pl, a także na Facebooku i kanale YouTube ECS. Początek o godz. 18.00.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.