Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Przed nami finał konkursu Zabytek zadbany 2018. Które pomorskie zabytki mają szansę na zwycięstwo?

Przed nami finał konkursu Zabytek zadbany 2018. Które pomorskie zabytki mają szansę na zwycięstwo?

Dom podcieniowy w Miłocinie

Znamy już listę wybranych zabytków, które dostały się do ostatniego etapu prestiżowego konkursu. Nominowanych jest 45 obiektów z całego kraju. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 18 kwietnia 2018 r.

 

Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił listę nominowanych w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Zabytek zadbany. Wstępną ocenę przeszło 45 obiektów z 15 województw, w tym dwa z naszego regionu.

 

W kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych szanse na zwycięstwo mają:

  • Dom podcieniowy w Miłocinie – zbudowany w 1731 r., obecnie pełni funkcję kulturalne. Obiekt, wraz z sąsiednimi budynkami, tworzy folwark żuławski, w którym mieścić się będą: galeria sztuki, sale edukacyjne oraz pokoje gościnne.
  • Klasycystyczny budynek starostwa, obecnie Dzienny Dom Pobytu Senior+ w Kwidzynie – pierwsza siedziba władz powiatu kwidzyńskiego, wzniesiona ok. 1800 r. Od 1864 r. znajdowała się tu Miejska Kasa Oszczędności, a od zakończenia I wojny światowej do 1945 r. rezydencja burmistrza.

 

Tegorocznych laureatów i wyróżnionych poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 18 kwietnia 2018 r. w Zamościu.

Zobacz: lista nominowanych w konkursie Zabytek zadbany 2018

 

Zabytek zadbany jest corocznym konkursem ogłaszanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad nim sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a procedurę konkursową w jego imieniu realizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, w tym propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytkowych obiektów. Jury oceniać będzie m.in. prawidłowe wykonanie prac budowlanych, konserwatorskich i restauratorskich, jak również właściwe użytkowanie danego obiektu, w tym organizowanie wystaw i koncertów lub innych wydarzeń kulturalnych.

 

Baner konkursu Zabytek zadbany 2018

 

*  *  *

 

Pomorscy laureaci i wyróżnieni w ostatnich edycjach konkursu Zabytek zadbany

Edycja 2017
Laureat w kategorii Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu:
Kościół NMP w zespole zamkowym w Malborku

Edycja 2016
Laureat w kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych:
Muzeum Emigracji, dawny Dworzec Morski w Gdyni

Edycja 2015
Wyróżnienie w kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych:
Kościół św. Jana – Centrum św. Jana Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.