Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/417427215_773889828101094_8177690011338632657_n.jpg Przed nami dni otwarte trójmiejskich teatrów. Jakie atrakcje przygotowano?

Przed nami dni otwarte trójmiejskich teatrów. Jakie atrakcje przygotowano?

Mat. prasowy Teatru Wybrzeże
07.03.2024
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
07.03.2024

Jeśli od zawsze chcieliście odwiedzić teatralne zakamarki i dowiedzieć się, co się dzieje w niedostępnych na co dzień przestrzeniach teatru – to jest ten moment! Polecamy wydarzenia organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru oraz 25-lecia samorządu województwa pomorskiego.

Do wspólnego świętowania zapraszają Teatr Wybrzeże, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Gdański Teatr Szekspirowski oraz Opera Bałtycka. Wszystkie wydarzenia odbywają się pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

Teatr Wybrzeże

Teatr Wybrzeże świętować będzie Międzynarodowy Dzień Teatru przez cały weekend, 22-24 marca 2024 r., a program tegorocznych obchodów będzie bardzo bogaty.

– Jak co roku w ramach Dni Otwartych w Teatrze Wybrzeże organizujemy dla naszych widzów cykl spotkań i warsztatów. W tym roku będzie to m.in. spotkanie z Dorotą Kolak czy warsztat jogi z Agatą Woźnicką. A ponieważ świętujemy równocześnie 25-lecie samorządu województwa pomorskiego, to przypominamy o tym teatralnym quizem i grą terenową „Srebrne gody. 25 zagadek” w budynku nowej Dużej Sceny – mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.

Wśród wielu innych atrakcji zaplanowano m.in. zwiedzanie zakamarków i zaplecza Dużej Sceny z aktorkami i aktorami, zajęcia z kreatywnego pisania czy potańcówkę do utworów występujących w spektaklach. Na dolnym foyer będzie można kupić gadżety teatralne sprzed lat, a przed wejściem obejrzeć wystawę o przemianach budynku teatru. Dodatkowo, dla widzów z niepełnosprawnością wzroku przygotowany zostanie pokaz spektaklu z audiodeskrypcją, a także spacer sensoryczny w scenografii przedstawienia.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej: https://teatrwybrzeze.pl/aktualnosci/dni-otwarte-w-teatrze-wybrzeze

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

W sobotę, 23 marca 2024 r. w ramach Dnia Otwartego Teatr Muzyczny w Gdyni otworzy dla chętnych niedostępne na co dzień kulisy. W godz. 13.45-16.30 aktorzy Tomasz Więcek, Katarzyna Więcek, Krzysztof Kowalski, Anna Andrzejewska i Ewa Gregor oprowadzą 10 grup po najciekawszych miejscach zza kulis.

– Spacer obejmować będzie zwiedzanie scen, pracowni rzemieślniczych i tajemniczych przestrzeni pozascenicznych. W planach jest otwarcie przed zwiedzającymi m. in. charakteryzatorni, pracowni krawieckiej i teatralnych kieszeni – informuje Igor Michalski, dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni.

Gdański Teatr Szekspirowski

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w środę, 27 marca 2024 r. Gdański Teatr Szekspirowski organizuje bezpłatne zwiedzanie performatywne pod nazwą „Pod rękę z Szekspirem”.

– Podczas oprowadzania autor „Romea i Julii” chętnie opowie o swoim życiu i twórczości oraz blaskach i cieniach zawodu aktora w XVI-wiecznym Londynie. można będzie zadać mu pytania, zrobić sobie z nim zdjęcie, a dla odważnych: wystąpić przed nim na jego scenie! – zachęca Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Spacery odbędą o godz. 16.00 i 18.00, potrwają ok. 90 minut, a w rolę Szekspira wcieli się Leszek Tarasewicz. Maksymalna ilość osób w grupie to 20, wymagane są wcześniejsze zapisy poprzez stronę internetową: https://forms.office.com/e/erL1ppShu1

Opera Bałtycka

W środę, 27 marca 2024 r. odbędzie się również Dzień Otwarty Opery Bałtyckiej.

– Wspólnie z artystami i pracownikami Opery spotkamy się z gośćmi w foyer, które stanie się przestrzenią kiermaszu oraz kawiarni z muzyką na żywą. Będzie to też miejsce m.in. do rozmowy o naszych kostiumach i scenografiach, obserwowania pracy charakteryzatorki oraz posłuchania ciekawostek czy anegdot o historii instytucji i nadchodzących premierach – zapowiada Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej.

Przy okazji będzie możliwość skorzystania z kiermaszu kostiumów scenicznych, plakatów i programów do spektakli prezentowanych niegdyś na deskach naszej sceny.

*  *  *

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został 1961 r. podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International TheatreInstitute – ITI) w Helsinkach, działającego pod auspicjami UNESCO. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.