Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/06/Jakub-Kuszlik.jpg Przed nami 18. Pomorskie Dni Chopinowskie. Kto w tym roku zagra w Waplewie Wielkim?

Przed nami 18. Pomorskie Dni Chopinowskie. Kto w tym roku zagra w Waplewie Wielkim?

Fot. Jakub Kuszlik_Official (Facebook)
10.06.2024
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
10.06.2024

W zabytkowych wnętrzach pałacu w Waplewie Wielkim w piątek i sobotę, 14-15 czerwca 2024 r. ponownie będzie można posłuchać muzyki klasycznej oraz jazzowej. Podczas 18. edycji Pomorskich Dni Chopinowskich wystąpią pianista Jakub Kuszlik oraz wokalistka Natalia Muianga z zespołem. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Organizatorem Pomorskich Dni Chopinowskich jest Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim (oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku), a współorganizatorem – gdańskie koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Co w programie?

W piątek, 14 czerwca o godz. 17.00 rozpocznie się recital fortepianowy Jakuba Kuszlika, absolwenta klasy fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Artysta jest laureatem IV nagrody na XVIII Konkursie Chopinowskim oraz II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, a także półfinalistą Konkursu Beethovena zorganizowanego w Bonn w 2017 r. Ponadto, w 2019 r. zdobył II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w USA oraz III nagrodę w Top of the World International Piano Competition w Tromsø w Norwegii. Koncertował w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Japonii, Brazylii, Chile i wielu państwach Europy, jak również z czołowymi polskimi orkiestrami, w tym Filharmonią Narodową i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jakub Kuszlik posiada w swoim dorobku dwa albumy nagrane w 2022 r.: „Brahms, Chopin” wydany przez Polskie Radio oraz „Chopin & Debussy”.

Program recitalu fortepianowego obejmować będzie utwory Fryderyka Chopina (Fantazja f-moll op. 49, Mazurki op. 50: nr 1 G-dur, nr 2 As-dur, nr 3 cis-moll i Polonez – fantazja As-dur op. 61), Wolfganga Amadeusza Mozarta (Sonata fortepianowa a-moll KV 310, Allegro maestoso, Andante cantabile con espressione i Presto) oraz Roberta Schumanna (Kreisleriana op. 16).

Fot. Natalia Muianga (Facebook)

Natomiast na sobotę, 15 czerwca na godz. 17.00 zaplanowano koncert jazzowy, podczas którego wystąpi Natalia Muianga – autorki tekstów i melodii, której towarzyszyć będzie zespół w składzie: Mateusz Jaremko – gitara elektryczna, Adam Pachla – kontrabas i gitara basowa, Jakub Grzywacz – perkusja i Ariel Suchowiecki – klawisze. Muzycy poznali się podczas studiów w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wokalistka ukończyła studia magisterskie na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Zespół zadebiutował w Gdyni na Festiwalu Ladies’ Jazz Festival w 2020 r., zdobywając nagrodę Grand Prix. Są także laureatami II nagrody na Międzynarodowym konkursie jazzu tradycyjnego Złota Tarka oraz Blue Note Poznań Competition. Natalia Muianga znana jest także z występów w programach telewizyjnych. Została finalistką w „Mam Talent” TVN oraz ćwierćfinalistką „The Voice of Poland” TVP. W 2024 r. wystąpiła na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w konkursie Debiuty.

W programie koncertu znajdzie się materiał autorski utrzymany w stylistyce soulu, muzyki pop oraz rocka. Usłyszeć będzie można m.in. „Wolę Jedno” – utwór wyróżniony na ubiegłej edycji Festiwalu Cała Jaskrawość. W dalszej części koncertu artyści wykonają standardy jazzowe m.in. balladę „I’m a fool to want you” oraz przeboje muzyki soul: „A change is gonna come” Sama Cooke’a czy „Preacherman” Melody Gardot.

.

18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

  • 14-15 czerwca 2024 r., piątek-sobota, godz. 17.00
  • Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim: oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku
  • Waplewo Wielkie
  • wstęp – bezpłatny

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.