Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/02/25-lecie-samorzadu-Pomorskie-63-scaled.jpg Profesor Jerzy Witold Grzywacz ps. „Tapir” obchodzi 95. urodziny

Profesor Jerzy Witold Grzywacz ps. „Tapir” obchodzi 95. urodziny

Jerzy Grzywacz. Fort. Karol Stańczak
02.02.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
02.02.2024

Grudziądzanin z urodzenia, a gdańszczanin z wyboru 6 stycznia obchodził 95. urodziny. To doskonała okazja, by przybliżyć sylwetkę tej wybitnej postaci. Żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego i działacz „Solidarności” – to tylko fragmenty bogatej biografii jubilata.

Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się w Gdańsku 2 lutego.

Kim jest?

Jerzy Witold Grzywacz ps. „Tapir” urodził się w 1929 r. w Grudziądzu. W czasie okupacji należał do Szarych Szeregów i walczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie ukończył fizykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i tam obronił doktorat. Aż do emerytury był kierownikiem Zakładu Fizyki Ogólnej na Uniwersytecie Gdańskim. W grudniu 1970 r. uczestniczył w protestach robotników na ulicach Gdańska. Od września 1980 r. był członkiem władz „Solidarności” na Uniwersytecie Gdańskim. Po wprowadzeniu stanu wojennego aktywnie działał w konspiracji. W 1984 r. objął stanowisko prodziekana Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego UG, z którego po roku został zdjęty z przyczyn politycznych. W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Był współtwórcą Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Sopocie i z jego listy został w 1990 r. radnym, a także przewodniczącym Rady Miasta Sopotu.
W latach 1998-2002, czyli w pierwszej kadencji Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jerzy Grzywacz był radnym z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Otwierał pierwsze posiedzenie Sejmiku, pełniąc funkcję radnego seniora, a następnie kierował Komisją Współpracy Zagranicznej i Międzyregionalnej. Szczególnie zaangażował się w nawiązanie współpracy pomiędzy województwem pomorskim a Środkową Frankonią w Niemczech. Jest ona kontynuowana do dziś i wiele gmin pomorskich współpracuje z samorządami Środkowej Frankonii.
Był prezesem Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, prezesem Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Był też współzałożycielem Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych oraz założycielem, a w latach 1999-2003, prezesem Unii Europejskich Federalistów.
Warto dodać, że podczas inauguracji obchodów 25-lecia samorządu województwa pomorskiego, która odbyła się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 6 czerwca 2023 r. profesor Grzywacz otrzymał Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego.

Fot. Karol Stańczak

Jerzy Grzywacz jest autorem 33 prac naukowych z dziedziny fizyki i dwóch podręczników akademickich. Został też odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Życzenia od marszałka

Życzenia do jubilata skierował też marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. W liście czytamy: „Pana doświadczenie życiowe, poświęcenie dla kraju, działalność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i naszej małej ojczyzny są dla nas niewyczerpanym źródłem inspiracji.(…). Jest Pan wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń, a Pana postawa oraz wyznawane wartości są godne podziwu”.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.