Komunikaty prasowe

Zmiana na stanowisku prezesa WFOŚiGW w Gdańsku

05.03.2020

Zmiana na stanowisku prezesa WFOŚiGW w Gdańsku

We wtorek 3 marca do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego trafił wniosek Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku dotyczący odwołania Macieja Kazienko ze stanowiska Prezesa Zarządu WFOŚiGW, a także powołania na to stanowisko Marcina Osowskiego.

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo ochrony środowiska Zarząd Województwa Pomorskiego ma 7 dni na przyjęcie uchwały zgodnej z wnioskiem Rady Nadzorczej Funduszu. Ponieważ jednak pismo z WFOŚiGW nie zawiera żadnego uzasadnienia, podczas dzisiejszego posiedzenia zarząd nie podjął decyzji w tej sprawie i zwrócił się do Rady Nadzorczej WFOŚiGW z prośbą o przekazanie uzasadnienia wniosku.

– Nie możemy godzić się na rolę biernego notariusza. Jeśli mamy decydować o zmianie prezesa, to chcielibyśmy wiedzieć, czym jest ona spowodowana. Warto przypomnieć, że w wyniku zmian legislacyjnych wprowadzonych przez obóz rządowy straciliśmy jakąkolwiek realną kontrolę nad działaniami Funduszu. Nie mamy akt osobowych, nie ustalamy wynagrodzenia, nie mamy wpływu podejmowane decyzje – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Celem wyjaśnienia sytuacji zarząd województwa zaprosił na dzisiejsze posiedzenie prezesa Macieja Kazienko, ten jednak w ostatniej chwili poinformował, że na spotkanie się nie jednak stawi.

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo ochrony środowiska jeśli zarząd województwa nie odwoła obecnego i nie powoła nowego prezesa WFOŚiGW, uprawnienia w tym zakresie przechodzą na Radę Nadzorczą Funduszu.

Kontakt
Michał Piotrowski

Michał Piotrowski

Zastępca dyrektora ds. komunikacji społecznej, rzecznik prasowy

m.piotrowski@pomorskie.eu 58 32 68 539, 502 757 339