Komunikaty prasowe

Spotkanie europejskich liderów i Deklaracja Gdańska – zapraszamy na konferencję prasową

10.05.2023

Samorządowcy i liderzy z Polski i Europy spotkają się w Gdańsku. Będą dyskutować o tym, jak lokalnie wzmacniać demokrację i działać na rzecz wspólnego rozwoju.

 

Samorządowcy i lokalni liderzy z całej Unii Europejskiej spotkają się w dniach 15-16 maja w Gdańsku, aby rozmawiać o sposobach na szybką odbudowę i wzmocnienie lokalnych gospodarek. Przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych będą też dyskutować o działaniach na rzecz wzmocnienia demokracji w świetle ciągłych zagrożeń ze strony obcej ingerencji, fake newsów i upolitycznienia nadawców publicznych.

 

Spotkanie zwołują: Olgierd Geblewicz, przewodniczący grupy EPL-KR i marszałek województwa zachodniopomorskiego (Polska), Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego (Polska) i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska (Polska).

 

O roli, jaką polityka spójności może odegrać w przyspieszeniu ożywienia gospodarczego, rozmawiać będą: Jan Olbrycht, wiceprzewodniczący Grupy EPL w Parlamencie Europejskim oraz Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, wiceprzewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego (Polska).

 

Temat sytuacji na Ukrainie i lokalnych działań na rzecz ochrony demokracji zostanie poruszony przez prezydenta Kijowa (Ukraina) Witalija Kliczkę i marszałka województwa pomorskiego (Polska) Mieczysława Struka.

 

Spotkanie zakończy się przyjęciem Deklaracji Gdańskiej. Dokument przypomina istotną rolę samorządów w działaniach na rzecz społeczności lokalnych, przywołuje wartości ważne z perspektywy współuczestnictwa w Unii Europejskiej, podkreśla też korzyści, które przyniesie Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF – the Recovery and Resilience Facility). W Deklaracji jej sygnatariusze zobowiążą się też do walki z dezinformacją.

 

Podczas wizyty przedstawiciele Komitetu Regionów uczczą w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pamięć Pawła Adamowicza, byłego prezydenta Gdańska, zamordowanego podczas pełnienia obowiązków publicznych w 2019 roku. Przypomnijmy: Europejski Komitet Regionów ustanowił nagrodę im. Pawła Adamowicza, aby zainspirować przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych do wspierania społeczności i umacniania demokracji.

 

Wydarzenie można śledzić w języku angielskim za pośrednictwem Facebook Live: https://www.facebook.com/events/268165798908814/?ref=newsfeed

 

Konferencja prasowa odbędzie się 16 maja o godz. 13:00 w Europejskim Centrum Solidarności.