Komunikaty prasowe

Przed nami 25. Festiwal Szekspirowski

29.07.2021

W tym roku na widzów czekają spektakle z m.in.: Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Stanów Zjednoczonych oraz Polski. W programie głównym będzie dziewięć przedstawień, a w nurcie SzekspirOff 13 wydarzeń. W czasie festiwalu zobaczymy także prezentacje spektakli na dużym ekranie i on-line. Jubileuszowy, 25. festiwal rozpocznie się 30 lipca i potrwa do 8 sierpnia.

Festiwal zainauguruje własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – „Burza” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Podczas 25. edycji festiwalu zostanie pokazane dzieło Oskarasa Koršunovasa, zdobywcy najważniejszych europejskich nagród teatralnych. Kolejnym wydarzeniem tegorocznego wydarzenia będzie dzieło portugalskiego reżysera Tiago Rodriguesa zrealizowane z zespołem Teatro Nacional D. Maria II – spektakl „Antoniusz i Kleopatra”. Belgijski zespół Needcompany zaprezentuje „Billy’s Violence” zrealizowany przez flamandzkiego reżysera i artystę wizualnego Jana Lauwersa na podstawie 13 tragedii Szekspira.

Podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, oprócz nurtu głównego będą też wydarzenia w nurcie SzekspirOff, który od 6 lat odbywa się w formule konkursowej. W ramach SzekspirOff prezentowane są dzieła niezależnych i alternatywnych artystów w twórczy sposób interpretujących dzieła Williama Szekspira.

W ramach głównego nurtu 25. Festiwalu Szekspirowskiego widzowie zobaczą:

  • „Burza”, reż. Szymon Kaczmarek, Gdański Teatr Szekspirowski,
  • „Antoniusz i Kleopatra” reż. Tiago Rodrigues, Teatro Nacional D. Maria II, Lizbona, Portugalia,
  • „Romeo i Julia” Walter Matteini & Ina Broeckx,  imPerfect Dancers, Włochy,
  • „Otello” reż. Oskaras Korsunovas, OKT, Wilno, Litwa,
  • „Billy’s Violence” reż. Jan Lauwers, NeedCompany, Belgia.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w formule hybrydowej. Jego organizatorami są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense.