Pomorze walczy ze smogiem

Samorząd Województwa Pomorskiego systematycznie walczy o jakość powietrza w województwie, dlatego przypomina o konieczności wymiany kotłów węglowych, odpowiedzialnych za powstawanie smogu. Jeżeli istnieje możliwość, mieszkańcy Pomorza podłączają się do sieci ciepłowniczych (w miastach również gazowych) lub wymieniają paliwa stałe na źródła nisko- lub bezemisyjne. Jeszcze inne zasady obowiązują w Sopocie, który ma charakter uzdrowiska.

Mieszkańcy miast, którzy mają możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej lub gazowej, po datach określonych uchwałą, nie mogą stosować paliw stałych. Wybór sposobu ogrzewania jest po stronie właściciela instalacji (podłączenie do sieci, ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne czy OZE). Na wsiach zasady są podobne, jednak zakaz stosowania paliw stałych dotyczy tylko terenów z dostępem do sieci ciepłowniczej. Nie ma obowiązku korzystania z gminnych sieci gazowych. Podobnie jak w miastach obowiązuje wymiana źródeł ciepła na niskoemisyjne.

Już od 1 stycznia 2020 roku zakazano stosowanie paliw najgorszej jakości, a kotły pozaklasowe i nieposiadające tabliczki znamionowej należy wymienić do 1 września 2024 roku. Kotły, które spełniają wymagania w zakresie standardów emisyjnych w klasie 3 i 4, powinny zostać wymienione na nowe do 1 września 2026 roku. Jako ostatnie, bo do 1 lipca 2035 roku, trzeba wymienić kotły spełniające wymagania w klasie 5.

W Sopocie program likwidacji źródeł niskiej emisji trwa od 1996 roku, a w 2019 roku wszystkie lokalne kotłownie węglowe zostały zlikwidowane. W związku z tym Sejmik Województwa Pomorskiego w lutym 2020 roku przyjął uchwałę zobowiązującą mieszkańców do zmiany systemów ogrzewania. Zgodnie z nią od 1 stycznia 2024 roku w Sopocie będzie już żadnego pieca na węgiel lub drewno, a zostaną one zastąpione ogrzewaniem na gaz, lekki olej opałowy lub OZE. Jeszcze do końca 2021 roku mieszkańcy Sopotu mogą skorzystać z dopłat do likwidacji niespełniających wymogów urządzeń grzewczych.

Poprawa jakości powietrza i walka ze smogiem jest wpisana w Strategię Województwa Pomorskiego 2030.

Kontakt