Komunikaty prasowe

Pomorska Rada Oświatowa nie zgadza się na represje wobec uczniów i nauczycieli

05.11.2020

Członkowie Pomorskiej Rady Oświatowej w specjalnym oświadczeniu wyrazili oburzenie zachowaniem ministra edukacji i nauki, który ogranicza prawa obywatelskie uczniów i nauczycieli. Chodzi o polecenie ministra Przemysława Czarnka, nakazujące kuratorom oświaty zebranie w trybie pilnym informacji o wychowankach i pracownikach szkół, którzy brali udział w ostatnich protestach. Rada zapewnia, że każdy represjonowany będzie mógł liczyć na jej wsparcie.

Pomorska Rada Oświatowa uznała polecenie ministra za próbę wywierania presji, kierowania gróźb oraz ograniczania praw obywatelskich i wolności należnych nauczycielom i uczniom. Jednoczenie doceniła działania młodego pokolenia Polaków, które z wielką determinacją wyraża swoje stanowisko i domaga się wyeliminowania z przestrzeni życia społecznego postaw ksenofobicznych, rasistowskich i homofobicznych.

– Działania ministra nie wpisują się w misję i rolę, jaką ma do spełnienia – komentuje Mieczysław Struk, marszałek województwa i członek rady. – Oburzające jest piętnowanie nauczycieli i uczniów za wyrażanie swojego zdania i prezentowanie obywatelskiej postawy. Widać, że to uczniowie sumiennie odrabiają lekcję, uważanie obserwując to, co się dzieje i wyciągając własne wnioski. A przecież właśnie o to chodzi w edukacji. Ministerstwo takim zachowaniem podważa sens swojego istnienia – podkreśla Struk.

Pismo zostało wysłane do ministra edukacji 5 listopada 2020 roku. Pełna treść dokumentu – kliknij tutaj.

Kontakt
Michał Piotrowski

Michał Piotrowski

Zastępca dyrektora ds. komunikacji społecznej, rzecznik prasowy

m.piotrowski@pomorskie.eu 58 32 68 539, 502 757 339