Komunikaty prasowe

Kubki smakowe dokonały wyboru. Poznaliśmy wyniki konkursu o Bursztynowy Laur Marszałka

02.09.2022

Celem konkursu „Pomorskie Smaki” jest popularyzowanie dziedzictwa kulinarnego Pomorza i promowanie produktów wytwarzanych według regionalnych tradycji lub przy wykorzystaniu lokalnych surowców.  W konkursie „Pomorskie Smaki” oceniano przetwory mięsne, owocowe i warzywne, a także wypieki i napoje wyprodukowane w naszym regionie.

Do konkursu stanęli przedsiębiorcy, koła gospodyń wiejskich, indywidualni wytwórcy i gospodarstwa agroturystyczne działające na terenie województwa pomorskiego, prowadzące działalność w zakresie produkcji żywności. W tym roku zgłoszono 56 produktów, a do etapu finałowego przeszło ich 30. Liczył się przede wszystkim wygląd dania, jego dekoracja, podanie. Następnie, podczas degustacji oceniono połączenie smaków, balans między składnikami i przyprawami.

Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:

  • produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym produkty i przetwory: mięsne, z ryb, mleczne i miody – Kaszubskie Bretlingi (szproty), których producentem jest Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy z Gdyni
  • produkty pochodzenia roślinnego, w tym przetwory: owocowe, warzywne, z grzybami – mirabelka do mięs i deserów z firmy Fungopol z Brus
  • napoje, w tym alkoholowe i bezalkoholowe – piwo Tafel z gdańskiego Browaru PG4,
  • produkty zbożowe i cukiernicze – Deser Żuławskich Kolejarzy wyprodukowany przez PHU Opitz Beata z Żelichowa
  • inne produkty, w szczególności łączące surowce roślinne ze zwierzęcymi – ocet z powiślańskiej śliwki z gospodarstwa rolnego Elżbiety i Ryszarda Szczukowskich z Rakowca koło Kwidzyna

Laureaci pierwszych miejsc, oprócz statuetki Bursztynowego Lauru Marszałka Województwa Pomorskiego, otrzymają nagrody finansowe w wysokości 1 000 zł. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymają 400 zł za każdy produkt zakwalifikowany i zaprezentowany podczas finału.

Podczas finału konkursu „Pomorskie smaki” dziewięć produktów z naszego regionu otrzymało nominacje Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, a co za tym idzie będą reprezentować województwo pomorskie podczas ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Szansę na zdobycie nagrody Perły 2022 mają: Kaszubskie Bretlingi (Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy), twaróg świeży naturalnie tradycyjny – półtłusty kostka (Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Maluta w Nowym Dworze Gdańskim), miód leśny spadziowo-nektarowy (Ekologiczne Gospodarstwo Pszczelarskie Eko-Barć z Biernatki), mirabelka do mięs i deserów (Fungopol), ocet z powiślańskiej śliwki (gospodarstwo rolne E.R. Szczukowscy), piwo Tafel (Browar PG4), beza z kaszubską maliną (Piekarnia Cukiernia Bernard i Jacek Jarzębińscy z Kościerzyny), Deser Żuławskich Kolejarzy (PHU Opitz Beata) oraz podwędzone ozorki wołowe wolno gotowane w aromatycznym auszpiku (restauracja PG4).