Komunikaty prasowe

koronawirus – co z branżą turystyczną? Marszałek pyta Minister Rozwoju

06.03.2020

Koronawirus – co z branżą turystyczną? Marszałek pyta Minister Rozwoju

Sytuacja kryzysowa związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wpływa również na branżę turystyczną w naszym regionie. Coraz więcej osób rezygnuje z już wykupionych i zadatkowanych wyjazdów, wczasów i podróży. A to może zakłócić sytuację finansową wielu podmiotów branży turystycznej oraz spowodować ich niewypłacalność. Szczególnie zagrożone są niewielkie firmy turystyczne.

Turyści odwołują zaplanowane wyjazdy powołując się na art. 47 Ustawy o imprezach turystycznych, mówiący o „nieuniknionych i nadzwyczajnych okolicznościach”, które pozwalają podróżnemu odstąpić od umowy i udziału w imprezie turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie. Ponieważ brak jednoznacznych wytycznych dotyczących interpretacji tego zapisu, wielu przedsiębiorców kieruje się obecnie do Departamentu Turystyki UMWP z prośbą o opinię w tym zakresie.

W tej sytuacji Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk 27 lutego br.  zwrócił się do Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz z pytaniem, czy Ministerstwo rozważa wsparcie finansowe dla branży turystycznej.

Kontakt
Michał Piotrowski

Michał Piotrowski

Zastępca dyrektora ds. komunikacji społecznej, rzecznik prasowy

m.piotrowski@pomorskie.eu 58 32 68 539, 502 757 339