Komunikaty prasowe

Dożynki wojewódzkie w Szemudzie. Jest program Pomorskiego Święta Plonów

04.09.2023

Koncerty, konkursy oraz specjały pomorskiej kuchni i lokalne rękodzieło. A do tego Miasteczko Powiatów Pomorskich i darmowe badania u specjalistów ze Szpitali Pomorskich. To tylko niektóre atrakcje, jakie przez dwa dni, 9 i 10 września będą czekać na gości w Szemudzie. To wszystko w ramach Pomorskiego Święta Plonów.

Pomorskie Święto Plonów, to symboliczne zwieńczenie okresu żniwnego na terenie Województwa Pomorskiego i okazja do wspólnego świętowania. – Co roku organizujemy Pomorskie Święto Plonów. Po raz kolejny odbędzie się ono w nieco innej, odświeżonej formule. Chcemy, aby było atrakcyjnym spotkaniem i zabawą  dla każdego, kto będzie chciał włączyć się we wspólne świętowanie do czego serdecznie zachęcam – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Dożynki będą okazją do pokazania dziedzictwa kulturowego regionu poprzez kultywowanie lokalnego folkloru. Podczas Dożynek odbędzie się tradycyjny Wojewódzki Konkurs na Wieniec Dożynkowy oraz Konkurs na Najlepszą Prezentację Powiatu. Zorganizowany zostanie też Kongres Wsi Pomorskiej, będzie można zakupić wyroby lokalnych producentów, nie zabraknie także zabaw, konkursów, muzyki czy atrakcji dla najmłodszych.  Uczestnicy dożynek będą mogli zadbać o swoje zdrowie. Na stadionie w Szemudzie pojawią się stoiska, gdzie specjaliści ze Szpitali Pomorskich zbadają znamiona, wykonają spirometrię i EKG, a także zmierzą ciśnienie krwi i oznaczą poziom glukozy. Z kolei najmłodszych przebada chirurg dziecięcy.

Zeszłoroczne Pomorskie Święto Plonów odbyło się w Debrznie. W 2023 roku organizacji wydarzenia podjęła się gmina Szemud. Więcej o dożynkach można przeczytać tu i tu.