54 mln złotych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Słupsk-Ustka

W piątek 28 czerwca o godzinie 11.00 w Białym Spichlerzu w Słupsku (ul. Szarych Szeregów 12) odbędzie się podpisanie porozumienia w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Słupsk-Ustka w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027. Projekty są gotowe do składania wniosków, ich realizacja może się rozpocząć nawet w tym roku.

 

W Porozumieniu w sprawie realizacji ZIT dla MOF Słupsk-Ustka znalazło się 18 prac związanych z termomodernizacją obiektów użyteczności publicznej i budynków komunalnych z przystosowaniem do zmian klimatu i budową zielonej infrastruktury. Realizowane będą także inwestycje w zakresie zachowania bioróżnorodności i mobilności miejskiej, w tym budowa dróg rowerowych i buspasów. Porozumienie będzie uzupełniane o pozostałe projekty, w tym zakresie ochrony zdrowia i wsparcia integracji społecznej i gospodarczej migrantów. Inwestycje będą realizowane w gminach powiatu słupskiego: Damnicy, Dębnicy Kaszubskiej, Kobylnicy, Redzikowie i Ustce oraz w Słupsku i mieście Ustka.

Wartość projektów to ponad 54 mln zł. MOF Słupsk-Ustka w ramach ZIT ma zagwarantowaną alokację w wysokości 196 mln zł.

ZIT dla MOF Słupsk-Ustka jest drugim z dziewięciu Porozumień w sprawie realizacji instrumentu ZIT w ramach FEP 2021-2027. Pierwsze zawarto w lutym br. z Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Porozumienia z MOF: Bytów, Chojnice-Człuchów, Lębork, Kwidzyn, Kościerzyna, Malbork-Sztum oraz Starogard Gdański zostaną zawarte w drugiej połowie roku.