Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/12/lech_walesa.jpg Premiera dokumentu oraz przegląd filmów. W roli głównej: Lech Wałęsa

Premiera dokumentu oraz przegląd filmów. W roli głównej: Lech Wałęsa

Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
08.12.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
08.12.2023

W tym roku przypada 40. rocznica przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Z tej okazji w poniedziałek, 11 grudnia 2023 r. w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbędzie się premiera filmu dokumentalnego poświęconego przywódcy Solidarności. Dzień wcześniej zorganizowany zostanie przegląd filmów Andrzeja Wajdy i Ewy Ewart.

10 grudnia 1983 r. Danuta Wałęsa, w imieniu męża, odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu jej przyznania Lechowi Wałęsie Norweski Komitet Noblowski stwierdził m.in., że prowadzone przez przywódcę Solidarności „starania o zapewnienie robotnikom prawa do zakładania własnych organizacji są ważnym wkładem do kampanii na rzecz uniwersalnych praw ludzkich”. Uznano również, że jego działania prowadzone były w przekonaniu, iż „wszystkie problemy należy rozwiązywać bez odwoływania się do przemocy”.

Z okazji 40. rocznicy tego wydarzenia Video Studio Gdańsk stworzyło film dokumentalny „Lech Wałęsa. Nasza historia”.

O Lechu Wałęsie i naszej historii

Dokument w reżyserii Anny Marii Mydlarskiej i Piotra Tomaszkiewicza przypomina sylwetkę przywódcy i przewodniczącego Solidarności, laureata Pokojowej Nagrody Nobla i prezydenta Polski w roku jego 80. urodzin. Twórcy filmu poznali Lecha Wałęsę podczas strajku 1980 r. i towarzyszyli mu z kamerą przez lata – począwszy od czasu I Zjazdu Solidarności. W filmie o Lechu Wałęsie opowiadają ludzie, którzy pracowali z nim od Sierpnia 1980 po prezydenturę i uczestniczyli w przywołanych w filmie historycznych momentach.

Film został wyprodukowany przez Video Studio Gdańsk, czyli pierwszego i najdłużej działającego w Polsce niezależnego producenta filmowego i telewizyjnego. Jego działalność, z inicjatywy Mariana Terleckiego, rozwinął zespół realizatorów telewizyjnych Biura Prasowo-Informacyjnego Solidarności podczas I Zjazdu Delegatów związku. Dzięki temu Video Studio Gdańsk posiada dziś jedno z najbogatszych archiwów z materiałami filmowymi dotyczącymi najnowszej historii Polski: powstania i karnawału Solidarności, stanu wojennego, strajków 1988 r., pielgrzymek papieskich, obrad Okrągłego Stołu i okresu transformacji.

.

Premiera filmu „Lech Wałęsa. Nasza historia” odbędzie się w poniedziałek, 11 grudnia 2023 r. o godz. 17.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11 w Gdańsku (wstęp na zaproszenia). Natomiast, o godz. 19.00 rozpocznie się premierowy pokaz dla publiczności, na który wstęp będzie bezpłatny, ale obowiązują wejściówki do pobrania na stronie internetowej: www.bilety.ikm.gda.pl.

.

Dodatkowo, w niedzielę, 10 grudnia w Kinie IKM odbędzie się przegląd filmów, których tematyka łączy się z postacią Lecha Wałęsy. O godz. 12.00 zaprezentowany zostanie dokument „My, Naród” w reżyserii Ewy Ewart, o godz. 13.30 „Człowiek z marmuru”, a o godz. 17.00 „Człowiek z żelaza” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Bilety na przegląd filmowy w cenie 10 zł są do nabycia na stronie internetowej: www.bilety.ikm.gda.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.