Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Praca
Praca czeka na pracownika? Tysiące ludzi na Metropolitalnych Targach Pracy Pomorza

Praca czeka na pracownika? Tysiące ludzi na Metropolitalnych Targach Pracy Pomorza

Metropolitalne Targi Pracy Pomorza 2017

W tym roku gdańskie Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze AmberExpo zdominowali młodzi ludzie, którzy przyjechali z 30 szkół. W tej edycji targów na odwiedzających czekało aż 7 stref tematycznych oraz ponad 100 wystawców i pracodawców z Pomorza, którzy zaprezentowali 6 tysięcy ofert pracy.

 

– Największym powodzeniem cieszyły się poradnictwo zawodowe i informacje o kwalifikacjach i kompetencjach zawodowych dostosowanych do oczekiwań pracodawców. Szczególnie młodzież, tak licznie obecna na targach, była zainteresowana tym, co zrobić, by mieć możliwość wyboru pracy – mówiła Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

 

Młodzi na targach

Młodzi ludzie zdominowali tegoroczną edycję targów. Stało się tak za sprawą specjalnego zaproszenia marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, adresowanego do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w tym zawodowych. Na zaproszenie odpowiedziało ponad 1300 uczniów, którzy przyjechali z 30 szkół z 10 powiatów naszego województwa. Młodzi Pomorzanie mieli okazję poznać swoje talenty i mocne strony, dowiedzieć się, jak wygląda nowoczesny rynek pracy i jakie rozwiązania technologiczne stosują pracodawcy, porozmawiać z doradcą zawodowym i wypełnić test kompetencji zawodowych, sprawdzić swoje umiejętności językowe czy dowiedzieć się, jak założyć własną firmę. Chętnych na zajęcia z doradcą było więcej niż miejsc i dlatego Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku planuje zorganizować dodatkowy cykl warsztatów. Uczniowie będą mogli skorzystać z usług doradcy w swojej szkole lub w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku.

– Stworzenie pomorskiej młodzieży odpowiednich warunków rozwoju oraz ułatwienie wchodzącym na rynek pracy startu w życiu zawodowym, to jedno z najważniejszych wyzwań dla samorządu województwa pomorskiego na najbliższe lata. Dlatego podczas tegorocznych targów chcieliśmy zaakcentować rolę poradnictwa zawodowego oraz doradztwa edukacyjno-zawodowego w naszym regionie – mówił wicemarszałek Krzysztof Trawicki.

Młodzi mieszkańcy regionu mogli zdobywać wiedzę o funduszach europejskich i rynku pracy w specjalnej strefie Power 2 Work. W kręgu zainteresowania młodzieży byli nie tylko pracodawcy, ale również inne atrakcje. Jedną z nich była strefa gamifikacji, gdzie firmy takie jak Trefl, Rebel , Centrum Hewelianum czy Centrum Experyment gry – te tradycyjne, planszowe, jak również nowinki technologiczne

 

Obi i Poczta Polska szukają pracowników

Młodzi ludzie pytali pracodawców m.in. o zarobki, możliwości stażu, wymagania kwalifikacyjne. Większość odwiedzających miała ze sobą gotowe dokumenty aplikacyjne. Carrefour, Polo Market, Obi to firmy, gdzie po kilkadziesiąt osób wyrażało gotowość do pracy i zostawiało swoje CV. Poczta Polska szukała do swoich oddziałów mobilnych listonoszy i osób do obsługi klienta w oddziałach.

 

Aleja Rekrutacji – krok po kroku do zatrudnienia

Zainteresowani mogli przejść przez wszystkie etapy związane z poszukiwaniem zatrudnienia. Pierwszym krokiem była możliwość wykonania profesjonalnego zdjęcia do CV, możliwość rozmowy z doradcą zawodowym i skonsultowanie swoich dokumentów aplikacyjnych – CV i listu motywacyjnego. Można było sprawdzić swoją znajomość języków obcych, wziąć udział w sesji zdjęć biznesowych i symulacji rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Cudzoziemcy

Była też strefa dedykowana cudzoziemcom. Pracodawcy mogli uzyskać informacje dotyczące warunków zatrudniania obcokrajowców, a cudzoziemcy dowiadywali się o możliwościach zatrudnienia w Polsce i o poszukiwanych zawodach.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.