Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/02/Gliszczynska.jpg Poznaj „tropy nieoczywiste” Aleksandry Gliszczyńskiej. Nowa wystawa w bytowskim muzeum

Poznaj „tropy nieoczywiste” Aleksandry Gliszczyńskiej. Nowa wystawa w bytowskim muzeum

Mat. prasowy Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie
13.02.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
13.02.2023

W Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie otwarta została nowa wystawa czasowa „Tropy nieoczywiste Aleksandry Gliszczyńskiej”, na której prezentowane są ilustracje artystki w etnodizajnie, literaturze i sztuce. Będzie można je zobaczyć do końca kwietnia 2023 r.

Aleksandra Gliszczyńska urodziła się w 1978 r. w Strzelcach Opolskich. W 1988 r. emigrowała z rodzicami do Hagen w Nadrenii-Westfalii w Niemczech. Od dziecka pasjonował ją rysunek i malarstwo. Twórczą pasję postanowiła rozwijać podejmując studia na Wydziale Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych Folkwank w Essen. W czasie studiów urzekła ją ilustracja, jej szeroki zakres zastosowania i siła wizualnego przekazu. Studia ukończyła z wyróżnieniem w 2004 r., a jej praca dyplomowa „Das K.maennchen-Syndrom” zdobyła nagrodę w konkursie „Franz Kafka w sztuce”, co umożliwiło jej prezentacje na wystawach zbiorowych w kilku miastach w Niemczech.

– Od tego czasu techniki związane z generowaniem ilustracji artystka stosuje praktycznie codziennie. Nie tylko pracując nad zleceniami czy własnymi projektami, ale też w myślach, rozmowach, a nawet podczas pracy w ogrodzie czy w kuchni – informuje Jaromir Szroeder, kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie. – To poszukiwanie elementów zaskoczenia, konsternacji, humoru, odwrócenia świata do góry nogami, zderzenia kontrastów daje jej największą satysfakcję odzwierciedlając tym samym osobowość artystki. Podążając własną ścieżką nieustannie poszukuje tropów nieoczywistych.

.

Tropy nieoczywiste Aleksandry Gliszczyńskiej.
Ilustracja w etnodizajnie, literaturze i sztuce

  • wystawa czynna: do 30 kwietnia 2023 r.
  • Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie
  • ul. Zamkowa 2, Bytów

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.