Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/07/4096-2732-max-scaled.jpg Poznaj mieszkańców Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. W Stegnie otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej

Poznaj mieszkańców Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana". W Stegnie otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej

Fot. mat. PZPK
06.07.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
06.07.2022

Na wyjątkową wycieczkę przez bogactwo przyrodnicze Mierzei Wiślanej zaprasza Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych. Są dioramy, elementy multimedialne oraz światło i dźwięk. A wszystko to w nowym Centrum Edukacji Ekologicznej w Stegnie.

To już piąte takie centrum na Pomorzu.

Dioramy i multimedia

W Centrum zobaczyć można osiem przygotowanych z niezwykłą dokładnością dioram.

– Prezentują one najważniejsze typy krajobrazu Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” oraz jego otuliny. To między innymi ekosystem łąki, brzezin bagiennych czy wydmy i plaża – opisuje Bożena Sikora, dyrektor Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Sam układ ścieżki edukacyjnej też nie jest przypadkowy. – Dioramy prowadzą naturalnymi przejściami pomiędzy siedliskami, które decydują o wybitnych walorach parku – dodaje.

Wystawę wzbogacają światło i dźwięk. Wykorzystane zostały również elementy multimedialne i interaktywne. Cały obiekt jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Pierwsi goście będą mogli zobaczyć wystawę jeszcze w lipcu.

Edukacja ekologiczna

Wystawa w Stegnie powstała w ramach projektu „Edukacja dla przyrody”, który już od kilku lat jest realizowany przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych. W jego ramach powstało już pięć centrów edukacji ekologicznej. Każde prezentuje inny pomorski park krajobrazowy: Zaborski, Dolina Słupi, Trójmiejski i Nadmorski. Teraz dołącza do nich ekspozycja Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana.

– Edukacja ekologiczna to ważny element edukacji obywatelskiej. Pomaga zrozumieć procesy w otaczającym nas środowisku, pomaga nawiązać więź z naturą. Pomaga także kształtować odpowiedzialność środowiskową i proekologiczne nawyki – podkreśla dyrektor Sikora.

Centrum powstało m.in. dzięki wsparciu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.