Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/fragment-ornatu-z-warsztatu-gdanskich-Brygidek.jpg Poznaj dawne gdańskie hafty i tkaniny. Oprowadzanie kuratorskie w Muzeum Narodowym

Poznaj dawne gdańskie hafty i tkaniny. Oprowadzanie kuratorskie w Muzeum Narodowym

Fragment ornatu z warsztatu gdańskich Brygidek (4. ćw. XV w., Italia). Mat. prasowy MNG
16.03.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
16.03.2023

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza w niedzielę, 19 marca 2023 r. na oprowadzanie kuratorskie w Oddziale Sztuki Dawnej. Tym razem po wystawie „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki” będzie oprowadzać Beata Sztyber z Pracowni Tkanin i Haftów.

Beata Sztyber pracuje w Muzeum Narodowym w Gdańsku na stanowisku starszej kustosz. Specjalizuje się w haftach średniowiecznych i nowożytnych, których znajomość wykorzystała w publikacjach o paramentach kościelnych w zbiorach gdańskich, żarnowieckich i pelplińskich. Wśród tkanin świeckich szczególne zainteresowanie budzą jedwabne, żakardowe minikopie malarstwa europejskiego, wykonywane w XIX w. we Francji.

Co będzie można zobaczyć?

Planowane oprowadzanie kuratorskie będzie wędrówką przez świat jedwabi: od średniowiecza, gdy stały się ozdobą świątyń, aż po czasy nowożytne, kiedy dekorowały wnętrza mieszkalne. Wykonywano je zarówno w zaciszu klasztornym, pomagając w kontemplacji i modlitwie, jak i w salonach gdańskich, gdzie stały się jednym z elementów towarzyskich spotkań i konwersacji. W każdym czasie odpowiadały modzie i potrzebom estetycznym środowiska, w którym powstawały, czerpiąc wzory ze wzorników, grafiki i malarstwa. „Malowanie igłą” należało do oczekiwanych umiejętności kobiecych, a wyjątkowa biegłość w tej sztuce cieszyła się dużym uznaniem.

.

Gdańskie hafty i tkaniny – oprowadzanie kuratorskie

  • 19 marca 2023 r., niedziela, godz. 13.00
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku: Oddział Sztuki Dawnej
  • ul. Toruńska 1, Gdańsk

Udział w wydarzeniu w cenie biletu wstępu do muzeum.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.