Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/06/Minilabisci-Snapshot-1.jpg Snapshot poznańskiej grupy Minilabiści

Poznaj archiwa błyskawicznych zdjęć. Nowa wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii

Snapshot poznańskiej grupy Minilabiści. Mat. prasowy MNG
17.06.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
17.06.2021

Wystawa „Archiwa błyskawiczne” to największy w Polsce pokaz tzw. fotografii natychmiastowych. Będzie to zarazem jeden z największych przeglądów polskich fotografii ostatnich 50 lat. Na wystawie w Gdańskiej Galerii Fotografii zaprezentowanych zostanie ponad 2 tys. kolorowych zdjęć. Jej otwarcie zaplanowano na piątek, 18 czerwca 2021 r.

Automatyczne wykonywanie zdjęć aparatami polaroid lub fuji – zwłaszcza w okresie Polski Ludowej – kojarzyło się z nieosiągalną zachodnią technologią. Zachodni, kapitalistyczny i korporacyjny materiał oraz proces natychmiastowego otrzymywania gotowej fotografii pozwoliły więc na udokumentowanie obrazów codzienności Wschodu.

Snapshoty i inne

Prace zebrane na ekspozycji pozwalają prześledzić przeróżne sposoby wykorzystywania materiałów błyskawicznych, które znakomicie wpisywały się w konwencje fotografii rodzinnej, dokumentalnej czy artystycznej. Imprezowy charakter zdjęć natychmiastowych podkreśla z kolei ogromny zbiór snapshotów poznańskiej grupy Minilabistów. Inne uzmysławiają ich eksperymentalny czy wręcz abstrakcyjny potencjał. Często służyły one też jako notatki, np. na planie filmów (scenopisy Andrzeja Wajdy) lub w trakcie podróży.

– Wystawa „Archiwa błyskawiczne” konfrontuje różne możliwości zastosowania natychmiastowych procesów w praktyce polskich fotografów. Zaprezentowane na niej prace, pominięte w głównej narracji na temat dziejów polskiej fotografii, są efektem poszukiwań w prywatnych i instytucjonalnych archiwach. Albumy, atlasy, kabinety szufladowe, gabloty, typologie prezentują i porządkują w większości nieznany odbiorcom materiał fotograficzny – informuje Małgorzata Posadzka, rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Wystawa zostanie otwarta w piątek, 18 czerwca i tego dnia będzie czynna od godz. 16.00 do godz. 20.00. Wstęp będzie bezpłatny, ale ze względu na obowiązujący w muzeum limit 9 osób przebywających w jednym czasie na wystawie, istnieje możliwość dłuższego oczekiwania na wejście.

 

Archiwa błyskawiczne

wystawa czynna: od 18 czerwca do 29 sierpnia 2021 r.
od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Gdańska Galeria Fotografii
Długi Targ 24 (Zielona Brama), Gdańsk

Patronat honorowy nad wystawą objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.