Kultura
John Lennon i Yoko Ono stojący na tle pracy George Maciunasa

Powojenna sztuka amerykańska. Będzie można ją zobaczyć na wystawie w sopockiej PGS

John Lennon i Yoko Ono stojący na tle pracy George Maciunasa „USA Surpasses all the Genocide Records!” („USA przewyższa wszystkie rekordy ludobójstwa!”) z 1970 r.
11.05.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
11.05.2021

„Od Black Mountain College do Pop Artu” to tytuł nowej wystawy przygotowanej przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie. Zgromadzone obrazy, rzeźby, różnorodne instalacje artystyczne, a także zdjęcia i dokumenty ukazywać będą powojenne przemiany w sztuce w Stanach Zjednoczonych. Otwarcie zaplanowano w piątek, 14 maja 2021 r.

Wystawę będzie można zwiedzać przestrzegając zasad reżimu sanitarnego, obejmujących zasłanianie ust i nosa maseczką, dezynfekcję dłoni oraz zachowanie dystansu społecznego.

Dziedzictwo awangardy

Wystawa „Od Black Mountain College do Pop Artu” ukazywać będzie powojenne przemiany artystyczne w Stanach Zjednoczonych na podstawie części zbiorów z Archiv der Avantgarden w Dreźnie. Wybrane z archiwum obrazy i rzeźby, instalacje, szkice architektoniczne, zdjęcia, projekty filmowe, parateatralne i muzyczne, czasopisma, książki, druki i inne dokumenty traktowane są na równi jako ważne świadectwa nowatorskich działań artystycznych inicjowanych po drugiej stronie Atlantyku. Obiekty uporządkowane zostały chronologicznie wokół następujących po sobie nurtów, fenomenów i grup artystycznych, kontynuujących dziedzictwo historycznej awangardy, m.in. Black Mountain College, sztuki abstrakcyjnej, happeningu, postminimalizm, sztuka konceptualna czy Pop Artu.

– Nasza wystawa jest wizualnym esejem, który przedstawia powiązania między poszczególnymi obiektami, obrazami oraz słowami, a jednocześnie między danymi środowiskami artystów, konkretnymi szkołami i galeriami. Prowadzona narracja przekonuje, że idee awangardy były w Stanach Zjednoczonych nieustannie ożywiane w obszarze kontaktów, spotkań, miejsc, indywidualnych eksperymentów i kolektywnych działań – mówi Anna Czarnowska z Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

 

Od Black Mountain College do Pop Artu.
Powojenna sztuka amerykańska i dokumenty z Archiv der Avantgarden

otwarcie wystawy: 14 maja 2021 r., piątek, godz. 16.00
wystawa czynna: do 3 października 2021 r.
Państwowa Galeria Sztuki
Plac Zdrojowy 2, Sopot

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.