Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/Palenie-marzanny-na-Grodzisku-w-Sopocie-fot.-arch.-MAG.jpg Powitać wiosnę można na sopockim Grodzisku. Wpierw jednak trzeba będzie rozprawić się z marzanną!

Powitać wiosnę można na sopockim Grodzisku. Wpierw jednak trzeba będzie rozprawić się z marzanną!

Palenie marzanny na Grodzisku w Sopocie. Fot. z archiwum MAG
23.03.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
23.03.2023

Tegoroczne Powitanie wiosny na Grodzisku w Sopocie odbędzie się w sobotę, 25 marca 2023 r. Kulminacyjnym punktem programu będzie spalenie marzanny i symboliczne przegonienie zimy.

W ramach imprezy tradycyjnie przygotowano liczne atrakcje. Na dzieci czekać będą warsztaty z wykonywania laleczek Pani Zimy lub Pani Wiosny – do wyboru. Przy czym laleczki Pani Zimy zgodnie z tradycją powinny zostać spalone razem z dużą kukłą marzanny. Dlatego w programie przewidziano także przygotowanie takiej rytualnej kukły. Wykonają ją pracownicy Grodziska w Sopocie i zarazem rekonstruktorzy historyczni wspólnie z uczestnikami wydarzenia.

Czas oczekiwania na powitanie wiosny upłynie w biesiadnym nastroju przy ognisku. Organizatorzy nie zapewniają jedzenia, ale każdy może przynieść własny prowiant, np. kiełbaski do upieczenia (albo coś równie smacznego i wegetariańskiego).

Tego dnia dostępne będzie również obozowisko z epoki kamienia. Tam zaplanowano pokazy i warsztaty dotyczące trudnej sztuki przetrwania w czasach prehistorycznych.

.

Powitania wiosny na Grodzisku w Sopocie

  • 25 marca 2023 r., sobota, godz. 12.00-15.00
  • Grodzisko w Sopocie, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
  • ul. Jana Jerzego Haffnera 63, Sopot

Program:

  • godz. 12.00-15.00 – Pokazy i warsztaty w obozowisku z epoki kamienia
  • godz. 12.00-14.15 – Ognisko na grodzisku
  • godz. 13.00-14.30 – Przygotowanie marzanny
  • godz. 13.00-14.30 – Warsztaty dla dzieci: wykonywanie laleczek Pani Zimy i Pani Wiosny
  • godz. 14.30 – Spalenie marzanny w ognisku i symboliczne przegonienie zimy

Bilet wstępu na Grodzisko w Sopocie kosztuje 12 zł (normalny) lub 10 zł (ulgowy). W sprzedaży są także bilety rodzinne. Muzeum honoruje karty uprawniające do wstępu ulgowego, takie jak Karta Sopocka czy Metropolitalna Karta do Kultury. Natomiast posiadacze aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca mogą raz w roku skorzystać z wejścia bezpłatnego. Z kolei obywatele Ukrainy mają zapewniony wstęp wolny.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.